StatCounter (7.x-2.0-rc1) - en to sv translation catalogue (26 entries)

en: Pages
sv: Sidor

en: General settings
sv: Allmänna inställningar

en: Advanced settings
sv: Utökade inställningar

en: Statistics
sv: Statistik

en: Roles
sv: Roller

en: Users
sv: Användare

en: Not configured
sv: Ej inställd

en: Add tracking to specific pages
sv: Lägg till spårning till specifika sidor

en: opt-in or out of tracking
sv: välja för eller emot av spårning

en: Add tracking for specific roles
sv: Lägg till spårning för specifika roller

en: Users are tracked by default, but you are able to opt out.
sv: Användare spåras som standard, men du har möjlighet till opt-out.

en: Enable user tracking
sv: Aktivera användarspårning

en: Users are <em>not</em> tracked by default, but you are able to opt in.
sv: Användare spåras <em>inte</em> som standard, men du har möjlighet till opt-in.

en: HTTP request status
sv: Status för HTTP-anrop

en: Fails
sv: Misslyckas

en: Your system or network configuration does not allow Drupal to access web pages, resulting in reduced functionality. This could be due to your webserver configuration or PHP settings, and should be resolved in order to download information about available updates, fetch aggregator feeds, sign in via OpenID, or use other network-dependent services.
sv: Ditt system eller dina nätverksinställningar tillåter inte Drupal att komma åt webbsidor, vilket innebär nedsatt funktionalitet. Detta kan bero på webbserverns eller PHPs inställningar och bör lösas för att göra det möjligt att ladda ner information om tillgängliga uppdateringar, hämta nyhetsflöden, använda OpenID-inloggning eller för att använda andra nätverksberoende tjänster.

en: Not restricted
sv: Ej begränsad

en: Specify pages by using their paths. Enter one path per line. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
sv: Specificera sidor genom att använda dess sökvägar. Ange en sökväg per rad. Jokertecken är '*'. Sökvägsexempel: %blog för bloggsidan, %blog-wildcard för alla personliga bloggar. %front är startsidan.

en: Pages on which this PHP code returns <code>TRUE</code> (experts only)
sv: Sidor där följande PHP-kod returnerar <code>TRUE</code> (enbart för experter).

en: Pages or PHP code
sv: Sidor eller PHP-kod

en: If the PHP option is chosen, enter PHP code between %php. Note that executing incorrect PHP code can break your Drupal site.
sv: Om alternativet PHP är valt, ange PHP-kod mellan %php. Observera att felaktig PHP-kod kan förstöra din Drupal-webbplats.

en: Not customizable
sv: Ej anpassningsbart

en: Restricted to certain pages
sv: Begränsad till vissa sidor

en: Warning: Give to trusted roles only; this permission has security implications.
sv: Varning: Ge enbart till betrodda användare. Denna behörighet har konsekvenser för säkerheten.

en: All pages with exceptions
sv: Alla sidor utom

en: Excepted: @roles
sv: Undantagna: @roles
