State Machine (7.x-3.0-beta1) - en to fr translation catalogue (60 entries)

en: Title
fr: Titre

en: delete
fr: supprimer

en: Status
fr: État

en: Delete
fr: Supprimer

en: Operations
fr: Actions

en: Author
fr: Auteur

en: List
fr: Lister

en: Confirm
fr: Confirmer

en: Cancel
fr: Annuler

en: Last Updated
fr: Dernière mise à jour

en: Edit
fr: Modifier

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: edit
fr: modifier

en: Update
fr: Mettre à jour

en: History
fr: Historique

en: Event
fr: Évènement

en: Timestamp
fr: Horodatage

en: ID
fr: Identifiant (ID)

en: User
fr: Utilisateur

en: Node
fr: Nœud

en: Update options
fr: Mettre à jour les options

en: Active
fr: Actif

en: Published
fr: Publié

en: Filter
fr: Filtrer

en: Revisions
fr: Versions

en: State
fr: État

en: Link text
fr: Texte du lien

en: Operation
fr: Opération

en: Full
fr: Complet

en: No items selected.
fr: Aucun élément sélectionné.

en: The update has been performed.
fr: La mise à jour a été effectuée.

en: Refine
fr: Affiner

en: Undo
fr: Annuler

en: Workflow
fr: Processus

en: content author
fr: auteur du contenu

en: Entity
fr: Entité

en: Revision
fr: Version

en: Link type
fr: Type de lien

en: Current Revision
fr: Version actuelle

en: Unpublished
fr: Non publié

en: Processing
fr: En cours de traitement

en: The update has encountered an error.
fr: La mise à jour a échoué.

en: 1 item successfully processed: | @count items successfully processed:
fr[0]: 1 élément traité avec succès :
fr[1]: @count éléments traités avec succès :

en: Publish
fr: Publier

en: Unpublish
fr: Dépublier

en: Drafts
fr: Brouillons

en: Show only items where
fr: Montrer seulement les éléments pour lesquels

en: From State
fr: De l'état

en: Entity type
fr: Type d'entité

en: event
fr: événement

en: Workflow state
fr: État du processus

en: No content available.
fr: Aucun contenu disponible.

en: Draft
fr: Brouillon

en: An error occurred and processing did not complete.
fr: Une erreur s'est produite et le traitement ne s'est pas terminé.

en: Entity Type
fr: Type d'entité

en: The entity type.
fr: Le type d'entité.

en: Moderation History ID
fr: Identifiant (ID) de l'historique de modération

en: User who moderated this revision.
fr: Utilisateur qui a modéré cette révision.

en: moderator user
fr: utilisateur modérateur

en: The date this revision was moderated.
fr: La date à laquelle cette révision a été modérée.
