Station (7.x-2.0-beta1) - en to de translation catalogue (81 entries)

en: Home
de: Startseite

en: Title
de: Titel

en: Cancel
de: Abbrechen

en: Remove
de: Entfernen

en: Description
de: Beschreibung

en: view
de: Ansicht

en: Number
de: Zahl

en: Weight
de: Gewichtung

en: edit
de: Bearbeiten

en: Import
de: Importieren

en: Label
de: Beschriftung

en: Save
de: Speichern

en: midnight
de: Mitternacht

en: noon
de: mittags

en: Sunday
de: Sonntag

en: Monday
de: Montag

en: Tuesday
de: Dienstag

en: Wednesday
de: Mittwoch

en: Thursday
de: Donnerstag

en: Friday
de: Freitag

en: Saturday
de: Samstag

en: Core
de: Kernsystem

en: RSS show archive
de: Archiv des RSS-Feed anzeigen

en: Archive
de: Archiv

en: Import path
de: Import-Pfad

en: Clean up
de: Aufräumen

en: Maximum age
de: Höchstalter

en: Archives
de: Archive

en: Artist
de: Künstler

en: Playlist
de: Wiedergabeliste

en: Program
de: Programm

en: Tracks
de: Titel

en: Programs
de: Programme

en: Homepage URL
de: Homepage-URL

en: Schedule
de: Geplante Vorgänge

en: Time increment
de: Zeitversatz

en: 1 Hour
de: 1 Std.

en: Starts
de: Beginnt

en: Ends
de: Endet

en: Time
de: Zeit

en: remove
de: entfernen

en: View
de: Ansicht

en: Remove item
de: Eintrag entfernen

en: Add item
de: Eintrag hinzufügen

en: Active
de: Aktiv

en: Year
de: Jahr

en: node
de: Beitrag

en: Week
de: Woche

en: Day
de: Tag

en: Start
de: Beginn

en: Now
de: Jetzt

en: Both
de: Beide

en: Duration
de: Dauer

en: Time format
de: Zeitformat

en: Today
de: Heute

en: Hour
de: Stunde

en: Date formats
de: Datumformate

en: Style
de: Darstellung

en: Increment
de: Hochzählen

en: Finish
de: Abschließen

en: Remove link
de: Link entfernen

en: Text to display
de: Anzuzeigender Text

en: Current time
de: Aktuelle Zeit

en: View link
de: ‚Anzeigen‘-Link

en: 12-hour (am/pm)
de: 12-Stunden (am/pm)

en: 24-hour
de: 24-Stunden

en: Title format
de: Titelformat

en: Scheduled
de: Zeitgesteuert

en: 2 Hours
de: 2 Std.

en: Add more
de: Weitere hinzufügen

en: Day of week
de: Wochentag

en: Catalog Number
de: Katalognummer

en: Title of the track.
de: Titelname

en: Edit link
de: ‚Bearbeiten‘-Link

en: The content type %name has been updated.
de: Der Inhaltstyp %name wurde aktualisiert.

en: The content type %name has been added.
de: Der Inhaltstyp %name wurde hinzugefügt.

en: Added content type %name.
de: Inhaltstyp %name erstellt.

en: Default Schedule
de: Standard-Zeitplan

en: !list-items and !last-item
de: !list-items und !last-item

en: !list-items or !last-item
de: !list-items oder !last-item

en: Import date
de: Importdatum
