Statistics Pro (7.x-1.0) - en to it translation catalogue (40 entries)

en: Save configuration
it: Salva configurazione

en: Reset to defaults
it: Ripristina le impostazioni predefinite

en: Delete
it: Elimina

en: Submit
it: Invia

en: Value
it: Valore

en: Cancel
it: Annulla

en: Disabled
it: Disattivato

en: Enabled
it: Attivato

en: Comments
it: Commenti

en: Overview
it: Panoramica

en: Edit
it: Modifica

en: Date
it: Data

en: Reset
it: Ripristina

en: Logs
it: Log

en: Weight
it: Peso

en: The configuration options have been saved.
it: Le opzioni di configurazione sono state salvate.

en: Name
it: Nome

en: up
it: su

en: Add
it: Aggiungi

en: The configuration options have been reset to their default values.
it: Le opzioni di configurazione sono state riportate ai loro valori predefiniti.

en: never
it: mai

en: Display mode
it: Modalità di visualizzazione

en: Access log settings
it: Impostazioni del log degli accessi

en: Enable access log
it: Attiva il log degli accessi

en: Statistics
it: Statistiche

en: Paths
it: Percorsi

en: Nodes
it: Nodi

en: This field is required.
it: Questo campo è obbligatorio.

en: Terms
it: Termini

en: String
it: Testo

en: Users
it: Utenti

en: Tools
it: Strumenti

en: Today
it: Oggi

en: Yesterday
it: Ieri

en: The settings have not been saved because of the errors.
it: Le impostazioni non sono state salvate a causa di alcuni errori rilevati.

en: Session
it: Sessione

en: @module module
it: modulo @module

en: Errors
it: Errori

en: Warnings
it: Notifiche

en: Content statistics
it: Statistiche del contenuto
