Statistics Pro (7.x-1.0) - en to fr translation catalogue (44 entries)

en: Save configuration
fr: Enregistrer la configuration

en: Reset to defaults
fr: Revenir aux valeurs par défaut

en: Delete
fr: Supprimer

en: Submit
fr: Soumettre

en: Value
fr: Valeur

en: Cancel
fr: Annuler

en: Disabled
fr: Désactivé

en: Enabled
fr: Activé

en: Comments
fr: Commentaires

en: Overview
fr: Vue d'ensemble

en: Edit
fr: Modifier

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: Logs
fr: Journaux

en: Weight
fr: Poids

en: The configuration options have been saved.
fr: Les options de configuration ont été enregistrées.

en: Name
fr: Nom

en: up
fr: haut

en: Add
fr: Ajouter

en: Main
fr: Principal

en: The configuration options have been reset to their default values.
fr: Les options de configuration ont été réinitialisées à leurs valeurs par défaut.

en: never
fr: jamais

en: Display mode
fr: Mode d'affichage

en: Access log settings
fr: Paramètres du journal des accès

en: Enable access log
fr: Activer la journalisation des accès

en: Statistics
fr: Statistiques

en: Paths
fr: Chemins

en: Nodes
fr: Nœuds

en: This field is required.
fr: Ce champ est requis.

en: Terms
fr: Termes

en: String
fr: Chaîne de caractères

en: Users
fr: Utilisateurs

en: Tools
fr: Outils

en: Today
fr: Aujourd'hui

en: Yesterday
fr: Hier

en: The settings have not been saved because of the errors.
fr: Les paramètres n'ont pas été enregistrés du fait d'erreurs.

en: @module module
fr: module @module

en: Errors
fr: Erreurs

en: Warnings
fr: Avertissements

en: Advanced Help
fr: Aide avancée

en: Content statistics
fr: Statistiques de contenu

en: New nodes
fr: Nouveaux nœuds

en: Advanced Help module
fr: module Advanced Help

en: User online
fr: Utilisateurs en ligne

en: TODO Add a descriptive string here to show in the UI.
fr: À FAIRE Ajouter une chaîne descriptive ici à afficher dans l'UI
