Statuses (Social Microblog) (7.x-1.0-unstable1) - en to it translation catalogue (64 entries)

en: Title
it: Titolo

en: Show on every page except the listed pages.
it: Mostra su ogni pagina eccetto quelle elencate.

en: Show on only the listed pages.
it: Mostra solo sulle pagine elencate.

en: Pages
it: Pagine

en: Status
it: Stato

en: Delete
it: Elimina

en: Content
it: Contenuto

en: Private
it: Privato

en: Subject
it: Oggetto

en: Actions
it: Azioni

en: Confirm
it: Conferma

en: Cancel
it: Annulla

en: Public
it: Pubblico

en: Read more
it: Leggi tutto

en: Comments
it: Commenti

en: Tag
it: Etichetta

en: Edit
it: Modifica

en: None
it: Nessuno

en: Message
it: Messaggio

en: Weight
it: Peso

en: The configuration options have been saved.
it: Le opzioni di configurazione sono state salvate.

en: Back
it: Indietro

en: Save
it: Salva

en: Update
it: Aggiorna

en: View
it: Visualizza

en: Refresh
it: Aggiorna

en: Configure
it: Configura

en: User ID
it: ID utente

en: Taxonomy terms
it: Termini di tassonomia

en: Sender
it: Mittente

en: Comment
it: Commento

en: %time ago
it: %time fa

en: Nodes
it: Nodi

en: Advanced
it: Avanzate

en: Terms
it: Termini

en: Send
it: Invia

en: Now
it: Adesso

en: !time ago
it: !time fa

en: Basic
it: Di base

en: Users
it: Utenti

en: Anonymous
it: Anonimo

en: Show if the following PHP code returns <code>TRUE</code> (PHP-mode, experts only).
it: Mostra se il seguente codice PHP restituisce <code>TRUE</code> (modalità PHP, solo esperti).

en: Flag
it: Contrassegno

en: Imagecache preset
it: Profilo di Imagecache

en: Enter one page per line as Drupal paths. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
it: Inserisci una pagina per linea come percorsi di Drupal. Il carattere '*' è un jolly. Percorsi di esempio sono %blog per la pagina blog e %blog-wildcard per ogni blog personale. %front è la prima pagina (front page).

en: Messages
it: Messaggi

en: View user profile.
it: Visualizza il profilo dell'utente.

en: characters
it: caratteri

en: If the PHP-mode is chosen, enter PHP code between %php. Note that executing incorrect PHP-code can break your Drupal site.
it: Se viene scelta la modalità PHP, inserisci codice PHP tra %php. Tieni presente che eseguire codice PHP non corretto può danneggiare il tuo sito Drupal.

en: Permalink
it: Collegamento permanente

en: 1 comment | @count comments
it[0]: 1 commento
it[1]: @count commenti

en: Reply
it: Rispondi

en: @user's picture
it: Ritratto di @user

en: Contexts
it: Contesti

en: Subscribed to
it: Iscritto a

en: Miscellaneous
it: Miscellanea

en: Context
it: Contesto

en: Domains
it: Domini

en: The comment has been deleted.
it: Il commento è stato eliminato

en: Comment count
it: Numero commenti

en: An error occurred while processing %error_operation with arguments: @arguments
it: Si è verificato un errore durante l'esecuzione di %error_operation con parametri: @arguments

en: Status message
it: Messaggio di stato

en: Recipient ID
it: ID destinatario

en: %time hence
it: %time da adesso
