Statuses (Social Microblog) (7.x-1.0-unstable1) - en to pt translation catalogue (81 entries)

en: Title
pt: Título

en: Show on every page except the listed pages.
pt: Exibir em todas as páginas, exceto nas listadas abaixo.

en: Show on only the listed pages.
pt: Exibir apenas nas páginas listadas abaixo.

en: Pages
pt: Páginas

en: Delete
pt: Apagar

en: Content
pt: Conteúdo

en: Private
pt: Privada

en: Organic groups
pt: Grupos orgânicos

en: Subject
pt: Assunto

en: Actions
pt: Ações

en: Confirm
pt: Confirmar

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Public
pt: Público(a)

en: Read more
pt: Leia mais

en: Comments
pt: Comentários

en: Edit
pt: Editar

en: None
pt: Nenhum

en: Message
pt: Mensagem

en: Weight
pt: Peso

en: The configuration options have been saved.
pt: As configurações foram salvas.

en: Back
pt: Voltar

en: Save
pt: Salvar

en: Update
pt: Atualizar

en: View
pt: Ver

en: Refresh
pt: Atualizar

en: You are not currently subscribed to any active threads
pt: Você não está inscrito em nenhuma thread ativa atualmente

en: Configure
pt: Configurar

en: User ID
pt: ID do usuário

en: Taxonomy terms
pt: Termos de taxonomia

en: Sender
pt: Remetente

en: Comment
pt: Comentário

en: %time ago
pt: %time atrás

en: Advanced
pt: Avançado

en: Terms
pt: Termos

en: Send
pt: Enviar

en: Now
pt: Agora

en: !time ago
pt: !time atrás

en: Basic
pt: Básico

en: Users
pt: Usuários

en: Anonymous
pt: Anônimo

en: Show if the following PHP code returns <code>TRUE</code> (PHP-mode, experts only).
pt: Exibir somente se o código PHP a seguir retornar <code>TRUE</code> (modo PHP, uso avançado).

en: Flag
pt: Alerta

en: Share
pt: Compartilhe

en: share
pt: compartillhar

en: Enter one page per line as Drupal paths. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
pt: Digite uma URL do Drupal por linha. O asterisco (*) serve como coringa. Por exemplo: %blog para a página de blogs e %blog-wildcard para todos os blogs pessoais. Use %front para a página inicial.

en: Messages
pt: Mensagens

en: View user profile.
pt: Ver perfil do usuário.

en: characters
pt: caracteres

en: If the PHP-mode is chosen, enter PHP code between %php. Note that executing incorrect PHP-code can break your Drupal site.
pt: Se você selecionar o modo PHP, escreva o código PHP entre %php. Note que executar código PHP inválido ou errado pode danificar o seu site Drupal.

en: Permalink
pt: Link permanente

en: 1 comment | @count comments
pt[0]: 1 comentário
pt[1]: @count comentários

en: Reply
pt: Responder

en: @user's picture
pt: Foto de @user

en: Contexts
pt: Contextos

en: Created time
pt: Data de criação

en: Miscellaneous
pt: Variados

en: Context
pt: Contexto

en: Domains
pt: Domínios

en: The comment has been deleted.
pt: O comentário foi apagado.

en: User profiles
pt: Perfis de usuário

en: Digest line
pt: Linha resumo

en: Group title
pt: Título do grupo

en: Group footer
pt: Rodapé do grupo

en: Global options
pt: Opções globais

en: Define the available subscription types that will be enabled globally
pt: Definir os tipos de inscrição disponíveis que serão ativados globalmente

en: You are currently subscribed to the following threads:
pt: Você está inscrito nas seguintes conversações:

en: Comment count
pt: Contador de comentários

en: Status ID
pt: ID do status

en: Tag ID
pt: ID da etiqueta

en: Tag type
pt: Tipo de tag

en: Conversation
pt: Conversa

en: Like
pt: Curtir

en: Follow
pt: Seguir

en: User information is currently unavailable.
pt: Informação do usuário não disponíveis no momento.

en: An error occurred while processing %error_operation with arguments: @arguments
pt: Um erro ocorreu ao processar %error_operation com os argumentos: @arguments

en: RSS items
pt: Itens RSS

en: Status message
pt: Mensagem de status

en: Status updates
pt: Atualizações de status

en: Allows administrators to send status updates to all users at once.
pt: Permite aos administradores enviar atualizações de status para todos os usuários de uma vez.

en: Recipient ID
pt: ID do destinatário

en: %time hence
pt: Desde %time
