Statuses (Social Microblog) (7.x-1.0-unstable1) - en to pt translation catalogue (74 entries)

en: Title
pt: Título

en: Show on every page except the listed pages.
pt: Mostrar em todas as páginas excepto as indicadas.

en: Show on only the listed pages.
pt: Mostrar apenas nas páginas indicadas.

en: Pages
pt: Páginas

en: Status
pt: Estado

en: Delete
pt: Eliminar

en: Content
pt: Conteúdo

en: Private
pt: Privado

en: Organic groups
pt: Grupos orgânicos

en: Subject
pt: Assunto

en: Confirm
pt: Confirmar

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Public
pt: Público

en: Read more
pt: Ler mais

en: Comments
pt: Comentários

en: Tag
pt: Etiqueta

en: Edit
pt: Editar

en: None
pt: Nenhum

en: Message
pt: Mensagem

en: Weight
pt: Peso

en: The configuration options have been saved.
pt: As opções de configuração foram guardadas.

en: Back
pt: Voltar

en: Save
pt: Guardar

en: Update
pt: Atualizar

en: View
pt: Mostrar

en: Refresh
pt: Atualizar

en: You are not currently subscribed to any active threads
pt: Presentemente não tem nenhuma subscrição activa.

en: Organic Groups
pt: Grupos Orgânicos

en: Configure
pt: Configurar

en: User ID
pt: ID de utilizador

en: Taxonomy terms
pt: Termos de taxonomia

en: Sender
pt: Remetente

en: Comment text
pt: Texto de comentário

en: %time ago
pt: %time atrás

en: Nodes
pt: Nós

en: Advanced
pt: Avançado

en: Terms
pt: Termos

en: Send
pt: Enviar

en: Now
pt: Agora

en: !time ago
pt: !time atrás

en: Basic
pt: Básico

en: Number of items to display
pt: Número de itens a serem exibidos

en: Users
pt: Utilizadores

en: Anonymous
pt: Anónimo

en: Show if the following PHP code returns <code>TRUE</code> (PHP-mode, experts only).
pt: Mostrar se o seguinte código de PHP retorna <code>TRUE</code> (modo PHP, só para peritos).

en: Flag
pt: Sinalizar

en: Share
pt: Partilhar

en: share
pt: partilhar

en: Imagecache preset
pt: Perfil do Imagecache

en: Enter one page per line as Drupal paths. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
pt: Insira uma página por linha como caminhos Drupal. O caractér '*' substitui qualquer outro. Exemplos de caminhos são %blog para a página do blogue e %blog-wildcard para cada blogue pessoal. %front é a página principal

en: Messages
pt: Mensagens

en: View user profile.
pt: Ver perfil do utilizador.

en: characters
pt: caracteres

en: If the PHP-mode is chosen, enter PHP code between %php. Note that executing incorrect PHP-code can break your Drupal site.
pt: Se o modo PHP for escolhido, introduza o código PHP entre %php. Note que executar código PHP incorrecto pode danificar o seu site Drupal.

en: Permalink
pt: Ligação permanente

en: 1 comment | @count comments
pt[0]: 1 comentário
pt[1]: @count comentários

en: Reply
pt: Responder

en: @user's picture
pt: Retrato de @user

en: Contexts
pt: Contextos

en: Subscribed to
pt: Subscrito em

en: Context
pt: Contexto

en: Domains
pt: Domínios

en: The comment has been deleted.
pt: O comentário foi eliminado.

en: Include this to gain access to the flag counter field.
pt: Incluir este para ter acesso ao campo contagem do sinalizador.

en: Digest line
pt: Linha de compilação

en: Group title
pt: Título do grupo

en: Group footer
pt: Rodapé do grupo

en: You are currently subscribed to the following threads:
pt: Tem actualmente subscrito os seguintes threads:

en: Comment count
pt: Número de comentários

en: Follow
pt: Seguir

en: An error occurred while processing %error_operation with arguments: @arguments
pt: Ocorreu um erro enquanto se processava %error_operation com os argumentos: @arguments

en: Status message
pt: Mensagem de estado

en: Recipient ID
pt: O ID do destinatário

en: %time hence
pt: %time a contar deste momento
