Statuses (Social Microblog) (7.x-1.0-unstable2) - en to hi translation catalogue (52 entries)

en: Title
hi: शीर्षक

en: Show on every page except the listed pages.
hi: सूचिबद्ध पृष्ठों के अलावे हर पृष्ठ पर दिखायें।

en: Show on only the listed pages.
hi: सिर्फ़ सूचिबद्ध पृष्ठों पर ही दिखाये।

en: Pages
hi: पृष्ठ

en: Status
hi: अवस्था

en: Delete
hi: मिटायें

en: Content
hi: सामग्री

en: Private
hi: व्यक्तिगत

en: Organic groups
hi: जैविक समूह

en: Subject
hi: विषय

en: Actions
hi: क्रियाएँ

en: Confirm
hi: सुनिश्चित

en: Cancel
hi: रद्द करें

en: Public
hi: सार्वजनिक

en: Read more
hi: आगे पढ़ें

en: Comments
hi: टिप्पणियाँ

en: Tag
hi: अंकितक

en: Edit
hi: संपादित करें

en: None
hi: कोई नहीं

en: Message
hi: संदेश

en: Weight
hi: मान

en: The configuration options have been saved.
hi: विन्यास विकल्प सेव कर लिए गया है।

en: Back
hi: वापस

en: Save
hi: संरक्षित करें

en: Update
hi: नवीनीकरण

en: View
hi: देखें

en: Refresh
hi: रिफ्रेश .

en: Configure
hi: विन्यास करें

en: User ID
hi: उपयोगकर्ता आईङी

en: Taxonomy terms
hi: वर्गीकरण शब्द

en: Sender
hi: प्रेषक

en: Comment
hi: टिप्पणी

en: %time ago
hi: %time पहले

en: Nodes
hi: नोड्स

en: Advanced
hi: विकसित

en: Send
hi: भेजें

en: !time ago
hi: !time पे

en: Basic
hi: सामान्य

en: Users
hi: प्रयोक्ता

en: Anonymous
hi: अज्ञात

en: Show if the following PHP code returns <code>TRUE</code> (PHP-mode, experts only).
hi: अगर निम्नलिखित पी एच पी कोड<code>ट्रू</code>वापस करें तो दिखायें।

en: Enter one page per line as Drupal paths. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
hi: एक पॄष्ठ प्रति पंक्ति ड्रूपल पथों के रुप में डालें। '*' वर्ण एक वाईल्डकार्ड है। ब्लौग पॄष्ठ के लिये %blog और प्रत्येक व्यक्तिगत ब्लौग के लिये %blog-wildcard पथों के उदहरण है। %front मुख्य पृष्ठ है।

en: Messages
hi: संदेश

en: View user profile.
hi: प्रयोक्ता की रुपरेखा देखें।

en: If the PHP-mode is chosen, enter PHP code between %php. Note that executing incorrect PHP-code can break your Drupal site.
hi: अगर पी एच पी विधा चुना गया है तो पी एच पी कोड %php के बीच में डालें। ध्यान रखें कि गलत पी एच पी कोड को अमल करने पर आपका ड्रूपल साईट को क्रमभंग कर सकता है।

en: Permalink
hi: पर्मालिंक

en: 1 comment | @count comments
hi[0]: १ टिप्पणी
hi[1]: @count टिप्पणियाँ

en: Reply
hi: जवाब दें

en: @user's picture
hi: @user का छायाचित्र

en: Context
hi: संदर्भ

en: An error occurred while processing %error_operation with arguments: @arguments
hi: %error_operation को @arguments तर्कों के साथ संसाधित करते समय त्रुटि हुई है।

en: Status message
hi: स्थिति संदेश
