Statuses (Social Microblog) (7.x-1.0-unstable2) - en to ja translation catalogue (78 entries)

en: Title
ja: タイトル

en: Show on every page except the listed pages.
ja: リストに記載したページ以外のすべてのページに表示する

en: Show on only the listed pages.
ja: リストに記載したページにのみ表示する

en: Pages
ja: ページ

en: Status
ja: 状態

en: Delete
ja: 削除

en: Content
ja: コンテンツ

en: Private
ja: プライベート

en: Organic groups
ja: オーガニックグループ

en: Subject
ja: 件名

en: Actions
ja: アクション

en: Confirm
ja: 確認

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Public
ja: パブリック

en: Read more
ja: 続きを読む

en: Comments
ja: コメント

en: Tag
ja: タグ

en: Edit
ja: 編集

en: None
ja: なし

en: Message
ja: メッセージ

en: Weight
ja: ウェイト

en: The configuration options have been saved.
ja: 設定オプションが保存されました。

en: Back
ja: 戻る

en: Save
ja: 保存

en: Update
ja: 更新

en: View
ja: ビュー

en: Refresh
ja: リフレッシュ

en: You are not currently subscribed to any active threads
ja: 現在、どのアクティブなスレッドにも配信登録していません。

en: Organic Groups
ja: グループ【Organic groups】

en: Configure
ja: 設定

en: User ID
ja: ユーザーID

en: Taxonomy terms
ja: タクソノミーターム

en: Sender
ja: 送信者

en: Comment
ja: コメント

en: %time ago
ja: %time 前

en: Nodes
ja: ノード

en: Advanced
ja: 高度

en: Terms
ja: ターム

en: Send
ja: 送信

en: Now
ja: 今

en: !time ago
ja: !time 前

en: Basic
ja: 基本

en: Users
ja: ユーザー

en: Anonymous
ja: 匿名

en: Show if the following PHP code returns <code>TRUE</code> (PHP-mode, experts only).
ja: 以下のPHPコードが <code>TRUE</code> を返したら表示する（PHPモード － PHPに精通した方専用)

en: Imagecache preset
ja: 画像キャッシュ プリセット

en: Enter one page per line as Drupal paths. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
ja: １行に１ベージとして、パスを入力してください。 <b>*</b> はワイルドカードとして使えます。 例えばブログページのパスを指定するには <b>%blog</b>、ユーザー別のブログは <b>%blog-wildcard</b> と入力してください。 また、フロントページを指定するには <b>%front</b> と入力してください。

en: Messages
ja: メッセージ

en: View user profile.
ja: ユーザープロフィールの表示

en: characters
ja: 文字

en: If the PHP-mode is chosen, enter PHP code between %php. Note that executing incorrect PHP-code can break your Drupal site.
ja: PHPモードを選択した場合、%php の間にPHPコードを記入してください。正しくないコードを実行した場合、このDrupalサイトが正常に動作しなくなる可能性があるので注意してください。

en: Permalink
ja: パーマリンク

en: 1 comment | @count comments
ja[0]: コメント数 @count
ja[1]: コメント数 @count

en: Reply
ja: 返信

en: @user's picture
ja: ユーザー @user の写真

en: Contexts
ja: コンテクスト

en: Subscribed to
ja: 購読中

en: Created time
ja: 作成日

en: Miscellaneous
ja: その他

en: Context
ja: コンテキスト

en: Domains
ja: ドメイン

en: The comment has been deleted.
ja: コメントを削除しました。

en: Post to Twitter
ja: Twitterに投稿

en: Digest line
ja: ダイジェストライン

en: Group title
ja: グループのタイトル

en: Group footer
ja: グループのフッター

en: Global options
ja: サイト全体のオプション

en: Define the available subscription types that will be enabled globally
ja: サイト全体で有効とする配信登録タイプを設定します。

en: You are currently subscribed to the following threads:
ja: 現在、以下のスレッドに配信登録しています:

en: Comment count
ja: コメント数

en: Status ID
ja: ステータスID

en: Tag ID
ja: タグID

en: Delete status
ja: 状態を削除

en: An error occurred while processing %error_operation with arguments: @arguments
ja: 引数の %error_operation を処理中にエラーが発生しました: @arguments

en: Status message
ja: ステータスメッセージ

en: AHAH callback
ja: AHAH コールバック

en: Recipient ID
ja: 受取人ID

en: %time hence
ja: %time 後
