Statuses (Social Microblog) (7.x-1.0-unstable2) - en to tr translation catalogue (153 entries)

en: Title
tr: Başlık

en: Show on every page except the listed pages.
tr: Listelenen sayfalar haricindeki tüm sayfalarda göster.

en: Show on only the listed pages.
tr: Sadece listelenen sayfalarda göster.

en: Pages
tr: Sayfalar

en: Status
tr: Durum

en: Delete
tr: Sil

en: Content
tr: İçerik

en: Private
tr: Özel

en: Organic groups
tr: Organik gruplar

en: Subject
tr: Konu

en: Actions
tr: Eylemler

en: Confirm
tr: Onayla

en: Cancel
tr: İptal

en: Public
tr: Açık

en: Read more
tr: Devamını oku

en: Comments
tr: Yorumlar

en: Tag
tr: Etiket

en: Edit
tr: Düzenle

en: None
tr: Hiçbiri

en: Message
tr: İleti

en: Weight
tr: Ağırlık

en: The configuration options have been saved.
tr: Yapılandırma seçenekleri kaydedildi.

en: Back
tr: Geri

en: Save
tr: Kaydet

en: Update
tr: Güncelle

en: View
tr: Görüntüle

en: Refresh
tr: Yenile

en: Tag Name
tr: Etiket adı

en: Organic Groups
tr: Organik Gruplar

en: Configure
tr: Yapılandır

en: User ID
tr: Kullanıcı ID

en: Taxonomy terms
tr: Sınıflandırma terimleri

en: Sender
tr: Gönderen

en: Comment
tr: Yorum

en: %time ago
tr: %time önce

en: Nodes
tr: Düğümler

en: Advanced
tr: Gelişmiş

en: Terms
tr: Terimler

en: Send
tr: Gönder

en: Now
tr: Şimdi

en: !time ago
tr: !time önce

en: Basic
tr: Temel

en: Number of items to display
tr: Gösterilecek öğe sayısı

en: Users
tr: Kullanıcılar

en: Anonymous
tr: Adsız

en: Show if the following PHP code returns <code>TRUE</code> (PHP-mode, experts only).
tr: Aşağıdaki PHP kodu <code>TRUE</code> dönerse göster (PHP-kipi, sadece uzmanlar).

en: Flag
tr: İşaretle

en: Share
tr: Paylaş

en: Enter one page per line as Drupal paths. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
tr: Drupal yolunu kullanarak her satıra tek bir sayfa girin. '*' karakteri jokerdir. Örnek: ağ günlüğü sayfası için %blog; tüm kişisel ağ günlükleri için %blog-wildcard. Anasayfa için %front kullanınız.

en: Messages
tr: İletiler

en: View user profile.
tr: Kullanıcı profilini görüntüle.

en: characters
tr: karakterler

en: If the PHP-mode is chosen, enter PHP code between %php. Note that executing incorrect PHP-code can break your Drupal site.
tr: Eğer PHP kipi seçildiyse PHP kodlarını %php arasında girin. Hatalı PHP kodu çalıştırmanın Drupal sitenizi bozacağını unutmayın.

en: Permalink
tr: Kalıcı bağlantı

en: 1 comment | @count comments
tr[0]: 1 yorum
tr[1]: @count yorum

en: Reply
tr: Yanıtla

en: @user's picture
tr: @user kullanıcısının resmi

en: Contexts
tr: Bağlamlar

en: Created time
tr: Oluşturma zamanı

en: Miscellaneous
tr: Çeşitli

en: Context
tr: Bağlam (Context)

en: Domains
tr: Alan adları

en: The status.
tr: Durum.

en: User profiles
tr: Kullanıcı profilleri

en: a moment ago
tr: az önce

en: Post to Twitter
tr: Twitter'a gönder

en: Comment message
tr: Yorum iletisi

en: You are currently subscribed to the following threads:
tr: Şu anda aşağıdaki konulara aboneliğiniz bulunmaktadır:

en: Following
tr: İzleniyor

en: Comment count
tr: Yorum sayısı

en: None (HTML escaped)
tr: Hiçbiri (HTML değiştirme karakteri)

en: Input filter
tr: Giriş filtresi

en: Maximum status length
tr: Durumun ençok uzunluğu

en: %chars characters allowed
tr: %chars karaktere izin verilir

en: The status must be no longer than %chars characters.
tr: %chars karakterden daha uzun durum girilemez.

en: Status has been successfully edited.
tr: Durum başarı ile düzenlendi.

en: Are you sure you want to permanently delete the status %status?
tr: %status durumunu kalıcı olarak silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Status deleted.
tr: Durum silindi.

en: Facebook-style Status
tr: Facebook-tipi Durumlar (Facebook-style Status)

en: Flagged status
tr: Işaretli durum

en: Stores status updates.
tr: Durum güncellemelerini saklar.

en: Status ID
tr: Durum ID

en: Last Status per User
tr: Her Kullanıcının Son Durumu

en: Shows a link to edit the status to users with permission to see it.
tr: Görme yetkisi olan kullanıcılara, durumu düzenleme bağlantısı gösterir.

en: Shows a link to delete the status to users with permission to see it.
tr: Görme yetkisi olan kullanıcılara, durumu silme bağlantısı gösterir.

en: Not own statuses
tr: Kendi durumları hariç

en: Users with Pictures
tr: Resimleri olan Kullanıcılar

en: View conversation
tr: Görüşmeyi gör

en: The time the status message was posted.
tr: Durum iletisinin gönderildiği zaman.

en: The text of the status update.
tr: Durum güncelleştirmesinin metni.

en: Tag ID
tr: Etiket ID'si

en: Tag type
tr: Etiket türü

en: The type of tag - User or Taxonomy Term.
tr: Etiket türü - kullanıcı veya sözlük terimi

en: The name of the tag - a username or taxonomy term name.
tr: Etiket adı - kullanıcı veya sözlük terimi adı

en: Show only own statuses
tr: Sadece kendi durumlarını göster

en: Conversation
tr: Görüşme

en: Choose an account to which status updates can be posted
tr: Durum güncellemelerinin gönderilebileceği bir hesap seçin

en: The new status completely themed, including usernames and times.
tr: Yeni duruma, kullanıcı adları ve zamanlar dahil, tümüyle tema görünümü verildi.

en: Statuses are short textual messages users use to express themselves.
tr: Durumlar, kullanıcıların kendilerini ifade etmek için kullandıkları kısa metin iletileridir.

en: Like
tr: Beğen

en: Un-like
tr: Beğenme

en: Follow
tr: İzle

en: Unfollow
tr: İzleme

en: Edit status
tr: Durum düzenle

en: Delete status
tr: Durum sil

en: Popular tags
tr: Yaygın Etiketler

en: Length of time
tr: Süre

en: The number of items to display must be a positive integer.
tr: Gösterilecek öğe sayısı pozitif bir tamsayı olmalıdır.

en: Let the user choose (enabled is default)
tr: Kullanıcı seçimine bırak (öntanımlı olarak etkin)

en: Let the user choose (disabled is default)
tr: Kullanıcı seçimine bırak (Varsayılan olarak kapalı)

en: You should leave this checked unless you know what you're doing.
tr: Ne yaptığınızdan emin değilseniz seçili olarak bırakmalısınız.

en: Statuses
tr: Durumlar

en: Do not allow posting to Twitter at all
tr: Twitter'a göndermeye izin verme

en: Re-post format
tr: Tekrar gönderim formatı

en: Convert line breaks
tr: Satır sonlarını dönüştür

en: Reply method
tr: Cevaplama yöntemi

en: Reply in conversation view
tr: Görüşme görünümünde yanıtla

en: Original status: !status
tr: Özgün durum: !status

en: <strong>Delete all statuses</strong> before generating new content
tr: Yeni bir içerik oluşturmadan önce <strong>tüm durumları sil</strong>

en: How many statuses would you like to generate?
tr: Kaç durum oluşturmak istiyorsunuz?

en: You must generate at least 0 statuses.
tr: En az @num-@count durum oluşturmalısınız.

en: Generating statuses
tr: Durumlar oluşturuluyor

en: Finished creating statuses with an error.
tr: Durumların oluşturulması bir hata ile sonlandı.

en: Finished processing 0 statuses.
tr: @num-@count durumun işlenmesi bitti.

en: Deleted one status | Deleted @count statuses
tr[0]: @count durum silindi

en: User deletes a status
tr: Kullanıcı bir durumu sildi

en: User edits a status
tr: Kullanıcı bir durumu düzenliyor

en: Status was posted to own profile
tr: Durum kendi profiline gönderdi

en: The status
tr: Durum

en: User has permission to edit a status
tr: Kullanıcı bir durumu düzenlemeye yetkili

en: User has permission to delete a status
tr: Kullanıcı bir durumu silmeye yetkili

en: Load a status
tr: Durumu yükle

en: Loaded status
tr: Durum yüklendi

en: Enter the Status ID of a status to load.
tr: Yüklenecek durumun ID'sini girin

en: Edit a status
tr: Durum düzenle

en: Delete a status
tr: Durum sil

en: Enter the Status ID of the status to delete.
tr: Silinecek durumun Id'sini girin

en: Add a status
tr: Durum ekle

en: Shows a link to re-post a status.
tr: Bir durumu yeniden gönderme bağlantısı gösterir.

en: Respond link
tr: Cevap bağlantısı

en: Respond to conversation
tr: Görüşmeyi cevapla

en: Respond
tr: Cevapla

en: A status has been deleted
tr: Bir durum silindi

en: A status has been edited
tr: Bir durum düzenlendi

en: The Status ID.
tr: Durum ID'si.

en: !user posted a new status.
tr: !user yeni bir durum gönderdi.

en: !user deleted a status message.
tr: !user bir durum iletisi sildi.

en: Generate statuses
tr: Durum oluştur

en: An error occurred while processing %error_operation with arguments: @arguments
tr: %error_operation argümanları şu argümanlarla işlenirken bir hata oluştu: @arguments

en: Status message
tr: Durum mesajı

en: AHAH callback
tr: AHAH geri dönüşü

en: Recipient ID
tr: Alıcı kimliği

en: %time hence
tr: %time zamanından itibaren
