Statuses (Social Microblog) (7.x-1.0-unstable2) - en to uk translation catalogue (117 entries)

en: Title
uk: Заголовок

en: Show on every page except the listed pages.
uk: Показувати на всіх сторінках, окрім перелічених.

en: Show on only the listed pages.
uk: Показувати тільки на вказаних сторінках.

en: Pages
uk: Сторінки

en: Status
uk: Стан

en: Delete
uk: Видалити

en: Content
uk: Вміст

en: Private
uk: Приватне

en: Organic groups
uk: Органічні групи

en: Subject
uk: Тема

en: Actions
uk: Дії

en: Confirm
uk: Підтвердити

en: Cancel
uk: Скасувати

en: Public
uk: Загально-доступний

en: Read more
uk: Читати далі

en: Comments
uk: Коментарі

en: Tag
uk: Теґ

en: Edit
uk: Редагувати

en: None
uk: Немає

en: Message
uk: Повідомлення

en: Weight
uk: Вага

en: The configuration options have been saved.
uk: Параметри конфігурації були успішно збережені.

en: Back
uk: Назад

en: Save
uk: Зберегти

en: Update
uk: Оновити

en: View
uk: Перегляд

en: Refresh
uk: Оновити

en: Tag Name
uk: Назва мітки

en: You are not currently subscribed to any active threads
uk: Ви зараз не підписані на жодну з активних тем обговорення

en: Organic Groups
uk: Тематичні групи

en: Configure
uk: Налаштувати

en: User ID
uk: ID користувача

en: Taxonomy terms
uk: Терміни таксономії

en: Sender
uk: Відправник

en: Comment
uk: Коментар

en: Comment text
uk: Текст коментаря

en: %time ago
uk: %time тому

en: Nodes
uk: Матеріали

en: Advanced
uk: Розширені

en: Terms
uk: Терміни

en: Send
uk: Надіслати

en: Now
uk: Зараз

en: !time ago
uk: !time тому

en: Basic
uk: Основні

en: Number of items to display
uk: Число елементів для відображення

en: Users
uk: Користувачі

en: Anonymous
uk: Анонім

en: Show if the following PHP code returns <code>TRUE</code> (PHP-mode, experts only).
uk: Показати, якщо даний PHP-код повертає <strong>TRUE</strong> (PHP-режим, тільки для експертів).

en: Flag
uk: Встановити прапор

en: Share
uk: Спільні файли

en: share
uk: спільні файли

en: Imagecache preset
uk: Набір Imagecache

en: Enter one page per line as Drupal paths. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
uk: Введіть по одній сторінці на рядок у вигляді шляху Друпалу. Позначка '*' означає будь-який символ. Наприклад, %blog для сторінки блоґу і %blog-* для будь-якого персонального блоґу. %front - головна сторінка.

en: Messages
uk: Повідомлення

en: View user profile.
uk: Переглянути профіль користувача.

en: characters
uk: символів

en: If the PHP-mode is chosen, enter PHP code between %php. Note that executing incorrect PHP-code can break your Drupal site.
uk: Якщо вибрано режим PHP, введіть PHP-код між %php. Пам'ятайте - виконання неправильного коду PHP може порушити роботу друпалівського сайту.

en: Permalink
uk: Постійне посилання

en: 1 comment | @count comments
uk[0]: @count коментар
uk[1]: @count коментаря
uk[2]: @count коментарів

en: Reply
uk: Відповісти

en: @user's picture
uk: Картинка користувача @user.

en: Contexts
uk: Контексти

en: Subscribed to
uk: Підписаний на

en: Created time
uk: Час створення

en: Miscellaneous
uk: Різне

en: Context
uk: Контекст

en: Domains
uk: Домени

en: Twitter
uk: Твітер

en: The status.
uk: Статус.

en: The comment has been deleted.
uk: Коментар вилучений.

en: User profiles
uk: Профілі користувачів

en: Include this to gain access to the flag counter field.
uk: Враховувати це при доступі до поля лічильника прапорів

en: a moment ago
uk: тільки що

en: Post to Twitter
uk: Опублікувати в Twitter

en: Digest line
uk: Рядок добірки

en: Global options
uk: Загальні параметри

en: Define the available subscription types that will be enabled globally
uk: Ці налаштування типів підписок будуть використовуватись, якщо увімкнено режим використання глобальних параметрів.

en: You are currently subscribed to the following threads:
uk: Ви підписані на наступні обговорення:

en: Following
uk: Підписка

en: Comment count
uk: Кількість коментарів

en: Input filter
uk: Фільтр уведення

en: Maximum status length
uk: Максимальна довжина статусу

en: %chars characters allowed
uk: Дозволені символи %chars

en: Status has been successfully edited.
uk: Статус успішно змінено.

en: Are you sure you want to permanently delete the status %status?
uk: Ви дійсно бажаєте назавжди видалити статус %status?

en: Status deleted.
uk: Статус вилучено.

en: Status ID
uk: ID статусу

en: Shows a link to edit the status to users with permission to see it.
uk: Показувати посилання для редагування статусу користувачам, які можуть її бачити.

en: Shows a link to delete the status to users with permission to see it.
uk: Показувати посилання для видалення статусу користувачам, які можуть її бачити.

en: Users with Pictures
uk: Користувачі з аватаром

en: View conversation
uk: Переглянути листування

en: Tag ID
uk: Ідентифікатор тегу

en: Show only own statuses
uk: Показувати тільки мій статус

en: Conversation
uk: Бесіда

en: Like
uk: Схоже на

en: Follow
uk: Продовжити

en: Unfollow
uk: Відписатися

en: Edit status
uk: Стан редагування

en: Popular tags
uk: Популярні теґи

en: Vocabulary for #hashtags
uk: Словник для #hashtags

en: Statuses
uk: Стани

en: Stream
uk: Потік

en: Respond
uk: Відгукнутись

en: An error occurred while processing %error_operation with arguments: @arguments
uk: Помилка під час виконання операції %error_operation з аргументами: @arguments

en: Status message
uk: Повідомлення про стан

en: AHAH callback
uk: AHAH зворотного виклику

en: All Tags
uk: Всі теґи

en: Sender ID
uk: ID відправника

en: Context settings
uk: Налаштування контексту

en: Please see the <a href="@project">Project page</a> or <a href="@docs">documentation</a> for more information.
uk: Додаткову інформацію дивіться на <a href="@project">Сторінці проекту</a> або в <a href="@docs">документації</a>.

en: Recipient ID
uk: ID отримувача

en: %time hence
uk: %time віднині

en: User saves a status
uk: Користувач зберігає статус

en: Make an announcement
uk: Зробити оголошення

en: Share status
uk: Поширити статус

en: Comments on status updates.
uk: Коментарі на оновлення станів.

en: User saves a new comment on a status
uk: Користувач записує новий коментар до стану
