Statuses (Social Microblog) (7.x-1.0-unstable2) - en to id translation catalogue (57 entries)

en: Title
id: Judul

en: Show on every page except the listed pages.
id: Tampilkan pada semua halaman kecuali halaman berikut.

en: Show on only the listed pages.
id: Tampilkan hanya pada halaman berikut.

en: Pages
id: Halaman-halaman

en: Delete
id: Hapus

en: Content
id: Konten

en: Private
id: Privat

en: Organic groups
id: Kelompok organik

en: Subject
id: Judul

en: Actions
id: Tindakan-tindakan

en: Confirm
id: Konfirmasikan

en: Cancel
id: Batal

en: Public
id: Publik

en: Read more
id: Selengkapnya

en: Comments
id: Komentar

en: Edit
id: Sunting

en: None
id: Tiada

en: Message
id: Pesan

en: Weight
id: Bobot

en: The configuration options have been saved.
id: Opsi-opsi konfigurasi sudah disimpan.

en: Back
id: Kembali

en: Save
id: Simpan

en: Update
id: Perbarui

en: View
id: Lihat

en: Refresh
id: Segarkan

en: Configure
id: Konfigurasi

en: User ID
id: ID Pengguna

en: Taxonomy terms
id: Istilah taksonomi

en: Comment
id: Komentar

en: %time ago
id: %time lalu

en: Nodes
id: Node

en: Advanced
id: Lebih lanjut

en: Send
id: Kirim

en: Now
id: Sekarang

en: !time ago
id: !time yang lalu

en: Basic
id: Dasar

en: Users
id: Pengguna

en: Anonymous
id: Anonim

en: Show if the following PHP code returns <code>TRUE</code> (PHP-mode, experts only).
id: Tampilkan jika kode PHP berikut menghasilkan <code>TRUE</code> (mode-PHP, hanya untuk yang mengerti).

en: Enter one page per line as Drupal paths. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
id: Masukkan satu halaman per baris sebagai path Drupal. Karakter '*' digunakan untuk kecocokan sembaran. Misalnya path untuk blog adalah %blog dan %blog-wildcard untuk semua blog pribadi. %front adalah untuk halaman depan.

en: Messages
id: Pesan-pesan

en: View user profile.
id: Lihat profil pengguna.

en: characters
id: karakter

en: If the PHP-mode is chosen, enter PHP code between %php. Note that executing incorrect PHP-code can break your Drupal site.
id: Jika mode-PHP dipilih, masukkan kode PHP anda di antara %php. Memasukkan kode PHP yang tidak benar bisa merusak situs Drupal anda.

en: Permalink
id: Link permanen

en: 1 comment | @count comments
id[0]: 1 komentar
id[1]: @count komentar

en: Reply
id: Balas

en: @user's picture
id: Avatar @user

en: Context
id: Kontek

en: Stream type
id: Jenis status

en: Domains
id: Domain

en: Comment count
id: Jumlah komentar

en: Stream
id: Status

en: An error occurred while processing %error_operation with arguments: @arguments
id: Terjadi kesalahan saat memproses %error_operation dengan argumen: @arguments

en: Status message
id: Pesan status

en: Recipient ID
id: ID penerima

en: %time hence
id: %time lalu
