Stellar.js (7.x-1.0-alpha2) - en to it translation catalogue (26 entries)

en: delete
it: elimina

en: Delete
it: Elimina

en: Cancel
it: Annulla

en: None
it: Nessuno

en: - None -
it: - Nessuno -

en: Field
it: Campo

en: Region
it: Regione

en: Node
it: Nodo

en: Block
it: Blocco

en: Page
it: Pagina

en: Advanced
it: Avanzate

en: Entity
it: Entità

en: Fixed
it: Fisso

en: Are you sure you want to delete the block %name?
it: Sei sicuro di voler eliminare il blocco %name?

en: Advanced Options
it: Opzioni avanzate

en: Delete block
it: Elimina blocco

en: Maximum upload size per file
it: Dimensione massima caricamento per file

en: Cover
it: Copertina

en: The maximum allowed image size expressed as WIDTHxHEIGHT (e.g. 640x480). Set to 0 for no restriction. If a larger image is uploaded, it will be resized to reflect the given width and height.
it: La dimensione massima consentita espressa come LARGHEZZAxALTEZZA (es. 640x480). Imposta a 0 per nessuna restrizione. Se si carica un'immagine che eccede il limite, questa verrà ridimensionata alle dimensioni date.

en: Please specify a resolution in the format WIDTHxHEIGHT (e.g. 640x480).
it: Specificare una risoluzione nel formato LARGHEZZAxALTEZZA (es. 640x480).

en: The "@field" option must contain a valid value. You can either leave the text field empty or enter a string like "512" (bytes), "80K" (kilobytes) or "50M" (megabytes).
it: Il parametro "@field" deve contenere un valore valido. È possibile lasciare il campo vuoto o inserire una stringa come "512" (byte), "80K" (kilobyte) o "50M" (megabyte).

en: Maximum file size
it: Dimensione massima del file

en: Ensure that each block description is unique.
it: Assicurati che la descrizione di ogni blocco sia unica.

en: Image style
it: Stile immagine

en: Image style: @style
it: Stile immagine: @style

en: Maximum dimensions
it: Dimensione massima
