Stellar.js (7.x-1.0-alpha2) - en to fr translation catalogue (35 entries)

en: delete
fr: supprimer

en: Delete
fr: Supprimer

en: Cancel
fr: Annuler

en: No
fr: Non

en: None
fr: Aucun(e)

en: - None -
fr: - Aucun(e) -

en: Field
fr: Champ

en: Background Image
fr: Image d'arrière-plan

en: Region
fr: Région

en: Node
fr: Nœud

en: Block
fr: Bloc

en: Advanced
fr: Avancé

en: Entity
fr: Entité

en: Fixed
fr: Fixe

en: Are you sure you want to delete the block %name?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir supprimer le bloc %name ?

en: Enable debug mode
fr: Activer le mode de débogage

en: Advanced Options
fr: Options avancées

en: Delete block
fr: Supprimer le bloc

en: Fieldgroup
fr: Groupe de champs

en: Maximum upload size per file
fr: Taille maximale de transfert par fichier

en: Local
fr: Locale

en: Cover
fr: Couverture

en: The maximum allowed image size expressed as WIDTHxHEIGHT (e.g. 640x480). Set to 0 for no restriction. If a larger image is uploaded, it will be resized to reflect the given width and height.
fr: La taille maximale d'image autorisée exprimée sous la forme LARGEURxHAUTEUR (par exemple 640x480). Régler à 0 pour aucune restriction. Si une image plus grande est téléversée, elle sera redimensionnée pour s'accorder à la largeur et la hauteur définies.

en: Background repeat
fr: Répétition de l'arrière-plan

en: Please specify a resolution in the format WIDTHxHEIGHT (e.g. 640x480).
fr: Veuillez spécifier une résolution au format LARGEURxHAUTEUR (par ex. 640x480).

en: The "@field" option must contain a valid value. You can either leave the text field empty or enter a string like "512" (bytes), "80K" (kilobytes) or "50M" (megabytes).
fr: L'option "@field" doit contenir une valeur valide. Vous pouvez soit laisser le champ texte vide, soit saisir une chaîne telle que "512" (octets), "80K" (kilooctets) ou "50M" (megaoctets).

en: Maximum file size
fr: Taille maximum de fichier

en: Scroll
fr: Défilement

en: Ensure that each block description is unique.
fr: Assurez-vous que chaque description de bloc est unique.

en: Image style
fr: Style d'image

en: Image style: @style
fr: Style d'image : @style

en: Image Style
fr: Style d'image

en: Maximum dimensions
fr: Dimensions maximun

en: Field collection item
fr: Élément Field collection

en: Version %version installed
fr: La version %version est installée.
