Storage API (7.x-1.8) - en to pt translation catalogue (56 entries)

en: Next
pt: Próximo

en: Delete
pt: Apagar

en: Username
pt: Nome de usuário

en: Confirm
pt: Confirmar

en: Remove
pt: Remover

en: Enable
pt: Habilitar

en: Access control
pt: Controle de acesso

en: See
pt: Ver

en: Yes
pt: Sim

en: No
pt: Não

en: view
pt: ver

en: Edit
pt: Editar

en: Size
pt: Tamanho

en: None
pt: Nenhum

en: Password
pt: Senha

en: Weight
pt: Peso

en: Add container
pt: Nova categoria

en: Name
pt: Nome

en: Back
pt: Voltar

en: Save
pt: Salvar

en: Add
pt: Adicionar

en: View
pt: Ver

en: Region
pt: Região

en: Unknown
pt: Desconhecido

en: n/a
pt: n/d

en: Files
pt: Arquivos

en: Create
pt: Criar

en: Active
pt: Ativo

en: Database
pt: Banco de dados

en: Host
pt: Servidor

en: Location
pt: Localização

en: Directory
pt: Diretório

en: Table
pt: Tabela

en: here
pt: aqui

en: Class
pt: Classe

en: External
pt: Externo

en: Optional
pt: Opcional

en: United Kingdom
pt: Reino Unido

en: United States
pt: Estados Unidos

en: Port
pt: Porta

en: API key
pt: Chave da API

en: Storage
pt: Armazenamento

en: Base URL
pt: URL base

en: Classes
pt: Turmas

en: Not configured
pt: Não configurado

en: Service
pt: Serviço

en: Suspend
pt: Suspender

en: Supported
pt: Suportado

en: Calculate
pt: Calcular

en: Directory path
pt: Caminho do diretório

en: Already exists
pt: Já existe

en: Statistic
pt: Estatística

en: Create class
pt: Criar turma

en: Username field is required.
pt: O campo Nome de usuário é obrigatório.

en: South America (Sao Paulo)
pt: América do Sul (São Paulo)

en: File storage
pt: Armazenamento de arquivos
