Storage API (7.x-1.1) - en to hi translation catalogue (34 entries)

en: Next
hi: अगला

en: Status
hi: अवस्था

en: Delete
hi: मिटायें

en: Username
hi: प्रयोक्ता का नाम

en: Confirm
hi: सुनिश्चित

en: Remove
hi: हटाएँ

en: Access control
hi: अभिगम नियंत्रण

en: Yes
hi: हाँ

en: No
hi: नहीं

en: view
hi: देखें

en: Edit
hi: संपादित करें

en: Size
hi: आकार

en: None
hi: कोई नहीं

en: Password
hi: कूटशब्द

en: Weight
hi: मान

en: Container
hi: कंटेनर

en: Add container
hi: कंटेनर को जोड़ें

en: Name
hi: नाम

en: Back
hi: वापस

en: Save
hi: संरक्षित करें

en: Add
hi: जोड़ें

en: View
hi: देखें

en: Region
hi: क्षेत्र

en: n/a
hi: लागू नहीं

en: Files
hi: दस्तावेज

en: Create
hi: बनाएँ

en: Active
hi: सक्रिय

en: Database
hi: डेटाबेस

en: Host
hi: होस्ट

en: Location
hi: स्थान

en: Table
hi: तालिका

en: External
hi: बाहरी

en: Optional
hi: वैकल्पिक

en: Port
hi: पोर्ट
