Storefront (7.x-1.1) - en to fr translation catalogue (61 entries)

en: Markup
fr: Balisage

en: Taxonomy
fr: Taxonomie

en: Yes
fr: Oui

en: No
fr: Non

en: Home page
fr: Page d'accueil

en: Links
fr: Liens

en: Search
fr: Rechercher

en: Go to previous page
fr: Aller à la page précédente

en: up
fr: haut

en: Go to parent page
fr: Aller à la page parente

en: Go to next page
fr: Aller à la page suivante

en: Help
fr: Aide

en: Separator
fr: Séparateur

en: Header
fr: Entête

en: Footer
fr: Pied de page

en: User login
fr: Connexion utilisateur

en: Request new password
fr: Demander un nouveau mot de passe

en: Unit
fr: Unité

en: Create new account
fr: Créer un nouveau compte

en: Proceed to Checkout
fr: Terminer ma commande

en: Show breadcrumbs
fr: Montrer le fil d'Ariane

en: Unpublished
fr: Non publié

en: You are here
fr: Vous êtes ici

en: Page width
fr: Largeur de la page

en: Footer Text
fr: Texte du pied de page

en: Skip to main content
fr: Aller au contenu principal

en: Header Text
fr: Texte de l'entête

en: Main Content
fr: Contenu principal

en: Frontpage
fr: Page d'accueil

en: Toolbar
fr: Barre d'outils

en: Main menu
fr: Menu principal

en: Secondary
fr: Secondaire

en: Breadcrumbs
fr: Fils d'ariane

en: Text only. Dont forget to include spaces.
fr: Texte seulement. Ne pas oublier d'inclure les espaces.

en: Page top
fr: Haut de page

en: Page bottom
fr: Bas de page

en: Sidebar first
fr: Première barre latérale

en: Max width
fr: Largeur maximale

en: Submitted by !username on !datetime
fr: Soumis par !username le !datetime

en: Menu Bar
fr: Barre de menu

en: Highlighted
fr: Mis en évidence

en: Sidebar second
fr: Seconde barre latérale

en: Tertiary
fr: Tertiaire

en: Secondary navigation
fr: Navigation secondaire

en: Note: this does not work for Superfish menus, which includes its own feature for doing this.
fr: Note : ceci ne fonctionne pas pour les menus Superfish, qui inclut sa propre fonctionnalité pour réaliser cela.

en: Choose sidebar layout
fr: Choisir la mise en page des barres latérales (sidebars)

en: Standard three column
fr: Trois colonnes standards

en: Three column, both sidebars on the right
fr: Trois colonnes, deux barres latérales à droite

en: Three column, both sidebars on the left
fr: Trois colonnes, les deux barres latérales à gauche

en: Set sidebar widths
fr: Définir les largeurs des barres latérales

en: Set the page width
fr: Définir la largeur de page

en: Set a max width
fr: Définir une largeur maximum

en: Show the homepage link
fr: Montrer le lien Accueil

en: Wrap menu item text in SPAN tags - useful for certain theme or design related techniques
fr: Texte de l'enveloppe de l'élément de menu dans les balises SPAN - utiles pour les techniques relatives à certains thème ou design.

en: Standard layout max-width is empty - you forgot to enter a value for the max width!
fr: La max-width pour la mise en page standard est vide - vous avez oublié de saisir une valeur pour la largeur maximum de mise en page !

en: Menu items markup
fr: Balise d'éléments de menu

en: Content Displays
fr: Affichages du contenu

en: Display front page teasers as a grid
fr: Afficher les accroches de la page d'accueil comme une grille

en: Enter the max number of grid columns
fr: Saisissez le nombre maximum de colonnes de grille

en: Use CSS
fr: Utiliser CSS

en: Tablet
fr: Tablette
