Storefront (7.x-1.1) - en to id translation catalogue (36 entries)

en: Markup
id: Penanda

en: Taxonomy
id: Taksonomi

en: Yes
id: Ya

en: No
id: Tidak

en: Home page
id: Beranda

en: Links
id: Tautan-tautan

en: Search
id: Pencarian

en: Go to previous page
id: Ke halaman sebelumnya

en: up
id: ke atas

en: Go to parent page
id: Ke halaman induk

en: Go to next page
id: Ke halaman selanjutnya

en: Help
id: Bantuan

en: Separator
id: Pemisah

en: Footer
id: Catatan kaki

en: Navigation
id: Navigasi

en: User login
id: Login pengguna

en: Request new password
id: Lupa sandi

en: Create new account
id: Buat akun baru

en: Read More
id: Selengkapnya

en: Unpublished
id: Tidak dipublikasikan

en: You are here
id: Anda di sini

en: Page width
id: Lebar halaman

en: Skip to main content
id: Lompat ke isi utama

en: Main Content
id: Konten Utama

en: Frontpage
id: Laman depan

en: Main menu
id: Menu utama

en: Secondary
id: Sekunder

en: Text only. Dont forget to include spaces.
id: Teks saja. Jangan lupa untuk memasukkan spasi.

en: Page top
id: Halaman atas

en: Page bottom
id: Halaman bawah

en: Sidebar first
id: Sidebar pertama

en: Submitted by !username on !datetime
id: Ditulis oleh !username pada !datetime

en: Menu Bar
id: Bilah menu

en: Sidebar second
id: Sidebar kedua

en: Aside
id: di samping

en: Tertiary
id: Tersier
