String Overrides (7.x-1.0) - en to fi translation catalogue (42 entries)

en: Save configuration
fi: Tallenna asetukset

en: Language
fi: Kieli

en: Enabled
fi: Käytössä

en: File
fi: Tiedosto

en: Import
fi: Tuo

en: Export
fi: Vie

en: Your changes have been saved.
fi: Muutoksesi on tallennettu.

en: Replacement
fi: Korvaus

en: Original
fi: Alkuperäinen

en: English
fi: englanti

en: Examples
fi: Esimerkit

en: Overrides
fi: Merkkijonojen ylikirjoitus

en: Context
fi: Konteksti

en: Add row
fi: Lisää rivi

en: If the amount of boxes above isn't enough, click here to add more choices.
fi: Jos vaihtoehtoja on liian vähän, klikkaa tästä saadaksesi niitä lisää.

en: Remove disabled strings
fi: Poista käytöstäpoistetut merkkijonot

en: Attach your *.po file here to import the string overrides.
fi: Liitä *.po tiedostosi tähän tuodaksesi merkkijonojen ylikirjoitukset järjestelmään.

en: Which language to import the overrides to.
fi: Mihinkä kieleen haluat tuoda merkkijonojen ylikirjoitukset.

en: The overrides have been imported.
fi: Merkkijonojen ylikirjoitukset on tuotu.

en: A file to import is required.
fi: Tuotava tiedosto on pakollinen.

en: The language you would like to export.
fi: Kieli jonka haluat ladata järjestelmästä.

en: The <strong>String Overrides</strong> module provides a quick and easy way of replacing text.
fi: <strong>String Overrides</strong> moduuli tarjoaa nopean ja helpon tavan tekstin korvaamiseksi.

en: Upload a *.po file here to import a collection of strings.
fi: Lataa *.po tiedosto siirtääksesi järjestelmään kokoelma merkkijonoja.

en: The following is a generated *.po file. You can use this feature to backup the current String Overrides.
fi: Seuraavassa luotu *.po tiedosto. Voit käyttää tätä ominaisuutta varmuuskopioidaksesi tämänhetkiset merkkijonojen ylikirjoitukset.

en: The following provides a quick and easy way of replacing text.
fi: Seuraavassa helppo ja nopea tapa tekstin korvaamiseen.

en: The following provides a quick and easy way of replacing text in @lang.
fi: Seuraavassa helppo ja nopea tapa tekstin korvaamiseksi kielessä @lang.

en: Provides a quick and easy way of replacing text on the site.
fi: Tarjoaa nopean ja helpon tavan tekstin korvaamiseen sivustollasi.

en: Import a set of overrides from a *.po file.
fi: Lataa ohitettuja käännöksiä *.po tiedostosta.

en: Provides a quick and easy way of replacing text.
fi: Tarjoaa nopean ja helpon tavan tekstin korvaamiseen.

en: To replace a string, enter <strong>the complete string</strong> that is passed through the <a href="@t">t()</a> function. String Overrides cannot translate user-defined content, it can only replace strings wrapped in the t() function. To find the strings you can actually change, open up a module and look for t() function calls. Places where %, @, or ! are used means that the translation contains dynamic information (such as the node type or title in the above examples); these are not translated while the text around them is.
fi: Korvataksesi merkkijonon syötä <strong>kokonainen merkkijono</strong> joka tulostetaan Drupalin <a href="@t">t()</a> funktion läpi. String Overrides moduuli ei kykene ylikirjoittamaan käyttäjien määrittelemää sisältöä, se pystyy ainoastaan kääntäämään t() funktion sisällä olevia merkkijonoja. Löytääksesi merkkijonoja joita voit muuttaa, avaa moduuli ja etsi t() funktiokutsuja. Paikat joissa %, @ tai !  on käytössä tarkoittavat että käännös sisältää dynaamista tietoa (kuten solmun tyyppi, otsikko jne); näitä ei käännetä ympäröivän tekstin mukana.

en: Remember, you must replace the entire string, not just a portion of it.
fi: Muista että sinun on korvattava koko merkkijono eikä vain osaa siitä.

en: Administer string overrides
fi: Ylläpidä merkkijonojen ylikirjoitusta

en: The current string overrides for the selected language will be overwritten with the content of the file.
fi: Tämänhetkiset merkkijonojen ylikirjoitukset valitulle kielelle ylikirjoitetaan tiedoston sisältämillä merkkijonoilla.

en: Export a set of overrides to a *.po file.
fi: Lataa ohitettuja käännöksiä *.po tiedostoon.

en: Tools for importing and exporting string override settings.
fi: Työkalut merkkijonojen ylikirjoitusasetusten siirtämiseen järjestelmästä toiseen.

en: The disabled strings have been removed.
fi: Käytöstäpoistetut merkkijonot on poistettu.

en: Flag whether this override should be active.
fi: Merkitse merkkijonon ylikirjoitus aktiiviseksi.

en: The original source text to be replaced.
fi: Alkuperäinen korvattava teksti.

en: The text to replace the original source text.
fi: Alkuperäisen tekstin korvaava teksti.

en: Strings sometimes can have context applied to them. Most cases, this is not the case.
fi: Merkkijonoihin saattaa joskus liittyä konteksti. Useimmiten asia ei ole näin.

en: Flag whether the given override should be active.
fi: Merkitse ylikirjoitus aktiiviseksi.

en: Some strings have context applied to them. In those cases, you can provide the context in this column.
fi: Joihinkin merkkijonoihin liittyy konteksti. Näissä tapauksissa voit määritellä kontekstin tässä sarakkeessa.
