Strongarm (7.x-2.0-beta4) - en to fr translation catalogue (9 entries)

en: Value
fr: Valeur

en: Overridden
fr: Supplanté

en: Storage
fr: Stockage

en: Enforces variable values defined by modules that need settings set to operate properly.
fr: Force les valeurs de variables définies par des modules qui nécessitent leur paramètrage défini pour fonctionner correctement.

en: In code
fr: Dans le code

en: Hardcoded
fr: Codé "en dur"

en: Strongarm lets site builders manage default variable settings. All the default values provided by Strongarm are listed on this page. Any overridden value can be reverted to its default by selecting its checkbox and clicking 'Reset to defaults'.
fr: Strongarm permet aux constructeurs de site de gérer les réglages par défaut pour les variables. Toutes les valeurs par défaut fournies par Strongarm sont lisées sur cette page. Toute variable surchargée peut retourner à sa valeur par défaut en cochant sa case et cliquant sur le bouton "Rétablir par défaut".

en: Saved to DB
fr: Enregistré en base de données

en: Restore values to DB
fr: Restaurer les valeurs dans la base de données
