Studicomy Theme (7.x-1.2) - en to fr translation catalogue (21 entries)

en: Content
fr: Contenu

en: Comments
fr: Commentaires

en: Header
fr: Entête

en: Footer
fr: Pied de page

en: Add new comment
fr: Ajouter un commentaire

en: ‹ previous
fr: ‹ précédent

en: next ›
fr: suivant ›

en: You are here
fr: Vous êtes ici

en: Preview trimmed version
fr: Aperçu de la version abrégée

en: Preview full version
fr: Aperçu de la version complète

en: « first
fr: « premier

en: last »
fr: dernier »

en: User 1
fr: Bloc utilisateur 1

en: User 2
fr: Bloc utilisateur 2

en: User 3
fr: Bloc utilisateur 3

en: User 4
fr: Bloc utilisateur 4

en: First sidebar
fr: Première barre latérale

en: The trimmed version of your post shows what your post looks like when promoted to the main page or when exported for syndication.<span class="no-js"> You can insert the delimiter "&lt;!--break--&gt;" (without the quotes) to fine-tune where your post gets split.</span>
fr: La version abrégée de votre contribution montre à quoi elle ressemble lorsqu'elle est promue sur la page d'accueil ou lorsqu'elle est exportée pour syndication.<span class="no-js"> Vous pouvez insérer le délimiteur "&lt;!--break--&gt;" (sans les guillemets) pour ajuster avec finesse l'endroit où votre contribution se trouve séparée.

en: (active tab)
fr: (onglet actif)

en: Subscribe to @feed-title
fr: Souscrire à @feed-title

en: !new new
fr: !new nouveau(x)
