Studyroom (7.x-1.0) - en to hu translation catalogue (95 entries)

en: delete
hu: törlés

en: Status
hu: Állapot

en: Delete
hu: Törlés

en: Operations
hu: Műveletek

en: Type
hu: Típus

en: Closed
hu: Lezárt

en: Cancel
hu: Mégsem

en: Description
hu: Leírás

en: Language
hu: Nyelv

en: Public
hu: Nyilvános

en: Yes
hu: Igen

en: No
hu: Nem

en: view
hu: megtekintés

en: Date
hu: Dátum

en: This action cannot be undone.
hu: A művelet nem vonható vissza.

en: Message
hu: Üzenet

en: Weight
hu: Súly

en: Link
hu: Hivatkozás

en: Name
hu: Név

en: edit
hu: szerkesztés

en: Label
hu: Címke

en: Save
hu: Mentés

en: Default
hu: Alapértelmezés

en: Core
hu: Alaprendszer

en: Time
hu: Idő

en: type
hu: típus

en: User
hu: Felhasználó

en: User ID
hu: Felhasználó azonosítója

en: 1 day | @count days
hu[0]: 1 nap
hu[1]: @count nap

en: Published
hu: Közzétéve

en: Location
hu: Helyszín

en: Owner
hu: Tulajdonos

en: Configuration
hu: Beállítás

en: Users
hu: Felhasználók

en: Purpose
hu: Cél

en: Duration
hu: Időtartam

en: Created date
hu: Létrehozás dátuma

en: Updated date
hu: Frissítési dátum

en: Delete location
hu: Helyszín törlése

en: Display name
hu: Megjelenített név

en: Today
hu: Ma

en: Publishing options
hu: Közzétételi beállítások

en: None.
hu: Nincs.

en: revert
hu: visszaállítás

en: duration
hu: időtartam

en: Date created
hu: Létrehozás időpontja

en: 5 minutes
hu: 5 perc

en: 10 minutes
hu: 10 perc

en: 15 minutes
hu: 15 perc

en: 30 minutes
hu: 30 perc

en: 1 minute
hu: 1 perc

en: Space
hu: Szóköz

en: @type: updated %title.
hu: @type: %title frissítve lett.

en: @type: added %title.
hu: @type: %title hozzáadva.

en: About
hu: Leírás

en: Text to display
hu: Megjelenítendő szöveg

en: clone
hu: klónozás

en: In the form of WW (01 - 53).
hu: WW (01 - 53) formában.

en: export
hu: exportálás

en: translate
hu: lefordít

en: Delete link
hu: Törlés hivatkozása

en: Start time
hu: Kezdés ideje

en: Edit link
hu: Szerkesztés hivatkozása

en: In the form of CCYYMMDD.
hu: CCYYMMDD formában.

en: Created year + month
hu: Létrehozás éve és hónapja

en: In the form of YYYYMM.
hu: YYYYMM formában.

en: Created year
hu: Létrehozás éve

en: In the form of YYYY.
hu: YYYY formában.

en: Created month
hu: Létrehozás hónapja

en: In the form of MM (01 - 12).
hu: MM (01 - 12) formában.

en: Created day
hu: Létrehozás napja

en: In the form of DD (01 - 31).
hu: DD (01 - 31) formában.

en: Created week
hu: Létrehozás hete

en: Updated year + month
hu: Frissítési év + hónap

en: Updated year
hu: Frissítési év

en: Updated month
hu: Frissítési hónap

en: Updated day
hu: Frissítési nap

en: Updated week
hu: Frissítési hét

en: available
hu: elérhető

en: manage fields
hu: mezők kezelése

en: Operations links
hu: Műveletek hivatkozásai

en: Date changed
hu: Módosítás dátuma

en: manage display
hu: megjelenés beállítása

en: %title has been created.
hu: %title létrejött.

en: %title has been updated.
hu: %title frissítve lett.

en: End time
hu: Befejezés ideje

en: The date the product was last updated.
hu: A termék utolsó frissítésének dátuma.

en: Capacity
hu: Kapacitás

en: Pop-up calendar
hu: Legördülő naptár

en: Time increments
hu: Időközök

[ctx: datetime]
en: Time
hu: Idő

en: Use raw value
hu: Nyers érték használata

en: Check if you want to display the raw value instead of the human readable value.
hu: Bejelölhető, ha az emberileg olvasható érték helyett a nyers számot kell megjeleníteni.

en: Set minimum duration
hu: Legkisebb időtartam beállítása

en: Set maximum duration
hu: Legnagyobb időtartam beállítása
