Studyroom (7.x-1.0) - en to uk translation catalogue (106 entries)

en: delete
uk: видалити

en: Status
uk: Стан

en: Delete
uk: Видалити

en: Operations
uk: Операції

en: Type
uk: Тип

en: Closed
uk: Закрито

en: Cancel
uk: Скасувати

en: Description
uk: Опис

en: Language
uk: Мова

en: Public
uk: Загально-доступний

en: Yes
uk: Так

en: No
uk: Ні

en: view
uk: переглянути

en: Date
uk: Дата

en: This action cannot be undone.
uk: Цю дію буде неможливо відмінити.

en: Message
uk: Повідомлення

en: Weight
uk: Вага

en: Link
uk: Посилання

en: Name
uk: Назва (ім'я)

en: edit
uk: редагувати

en: Label
uk: Мітка

en: Save
uk: Зберегти

en: Default
uk: Базово

en: Core
uk: Ядро

en: Time
uk: Час

en: type
uk: тип

en: User
uk: Користувач

en: User ID
uk: ID користувача

en: 1 day | @count days
uk[0]: @count день
uk[1]: @count дні
uk[2]: @count днів

en: Published
uk: Опубліковано

en: Location
uk: Місце розташування

en: Next Day
uk: Наступний день

en: Owner
uk: Власник

en: Configuration
uk: Конфігурація

en: Users
uk: Користувачі

en: Purpose
uk: Мета

en: Duration
uk: Тривалість

en: Created date
uk: Дата створення

en: Updated date
uk: Дата оновлення

en: Delete location
uk: Видалити місце розташування

en: Display name
uk: Назва

en: Today
uk: Сьогодні

en: Publishing options
uk: Опції публікації

en: None.
uk: Ні.

en: revert
uk: відновити

en: duration
uk: тривалість

en: Date created
uk: Дата створення

en: 5 minutes
uk: 5 хвилин

en: 10 minutes
uk: 10 хвилин

en: 15 minutes
uk: 15 хвилин

en: 30 minutes
uk: 30 хвилин

en: 1 minute
uk: 1 хвилина

en: Space
uk: Пробіл

en: @type: updated %title.
uk: @type: %title оновлено.

en: @type: added %title.
uk: @type: додано %title.

en: About
uk: Про модуль

en: Text to display
uk: Текст для показу

en: clone
uk: клонувати

en: In the form of WW (01 - 53).
uk: У форматі ТТ (01 - 53).

en: export
uk: експорт

en: translate
uk: перекласти

en: Reservation
uk: Резервування

en: Spaces
uk: Пробіли

en: Delete link
uk: Посилання на видалення

en: Start time
uk: Початковий час

en: Edit link
uk: Посилання на редагування

en: In the form of CCYYMMDD.
uk: У вигляді CCYYMMDD.

en: Created year + month
uk: Рік + місяць створення

en: In the form of YYYYMM.
uk: У форматі РРРРММ.

en: Created year
uk: Рік створення

en: In the form of YYYY.
uk: У форматі РРРР.

en: Created month
uk: Місяць створення

en: In the form of MM (01 - 12).
uk: У форматі ММ(01 - 12).

en: Created day
uk: День створення

en: In the form of DD (01 - 31).
uk: У форматі ДД (01 - 31).

en: Created week
uk: Тиждень створення

en: Updated year + month
uk: Рік + місяць оновлення

en: Updated year
uk: Рік оновлення

en: Updated month
uk: Місяць оновлення

en: Updated day
uk: День оновлення

en: Updated week
uk: Тиждень оновлення

en: available
uk: доступно

en: manage fields
uk: керувати полями

en: Save location
uk: Зберегти місце розташування

en: Operations links
uk: Операційні посилання

en: Date changed
uk: Дата зміни

en: manage display
uk: керувати відображенням

en: %title has been created.
uk: %title було успішно створено.

en: %title has been updated.
uk: %title було оновлено.

en: End time
uk: Кінцевий час

en: The date the product was last updated.
uk: Дата, коли товар було востаннє оновлено.

en: Capacity
uk: Місткість

en: Pop-up calendar
uk: Спливний календар

en: Time increments
uk: Проміжки зростання часу

[ctx: datetime]
en: Time
uk: Час

en: Weekday
uk: День тижня

en: Use raw value
uk: Використовувати неформатоване значення

en: Check if you want to display the raw value instead of the human readable value.
uk: Залиште позначку для відображення неформатованого значення замість людиносприйня́тного.

en: space
uk: пробіл

en: Next Week
uk: Наступний тиждень

en: Conflicts
uk: Конфлікти

en: 60 minutes
uk: 60 хвилини

en: Set minimum duration
uk: Встановити мінімальну тривалість

en: Set maximum duration
uk: Встановити максимальну тривалість

en: Previous Week
uk: Попередній тиждень

en: capacity
uk: потужність
