Studyroom (7.x-1.2) - en to fr translation catalogue (93 entries)

en: Title
fr: Titre

en: delete
fr: supprimer

en: Status
fr: État

en: Delete
fr: Supprimer

en: Operations
fr: Actions

en: Closed
fr: Fermé

en: Cancel
fr: Annuler

en: Language
fr: Langue

en: Yes
fr: Oui

en: No
fr: Non

en: view
fr: voir

en: Search
fr: Rechercher

en: This action cannot be undone.
fr: Cette action est irréversible.

en: Weight
fr: Poids

en: Link
fr: Lien

en: edit
fr: modifier

en: Label
fr: Libellé

en: Save
fr: Enregistrer

en: Default
fr: Par défaut

en: Core
fr: Cœur

en: Time
fr: Heure

en: User
fr: Utilisateur

en: 1 day | @count days
fr[0]: @count jour
fr[1]: @count jours

en: Published
fr: Publié

en: Location
fr: Emplacement

en: Owner
fr: Propriétaire

en: Users
fr: Utilisateurs

en: Purpose
fr: Objectif

en: Duration
fr: Durée

en: Created date
fr: Date de création

en: Updated date
fr: Date de mise à jour

en: Delete location
fr: Supprimer l'emplacement

en: Display name
fr: Nom de l'affichage

en: Today
fr: Aujourd'hui

en: Publishing options
fr: Options de publication

en: None.
fr: Aucun.

en: revert
fr: rétablir

en: Date created
fr: Date de création

en: Space
fr: Espace

en: Language neutral
fr: Indépendant de la langue

en: Max word length of titles
fr: Taille de mot maximum des titres

en: @type: updated %title.
fr: @type : %title mis à jour.

en: @type: added %title.
fr: @type : %title ajouté.

en: Locked
fr: Verrouillé

en: About
fr: À propos

en: Text to display
fr: Texte à afficher

en: clone
fr: cloner

en: Generate
fr: Générer

en: In the form of WW (01 - 53).
fr: Sous la forme SS (01 - 53).

en: export
fr: exporter

en: translate
fr: traduire

en: Reservation
fr: Réservation

en: Locations
fr: Emplacements

en: location
fr: emplacement

en: Finished with an error.
fr: Terminé avec erreur

en: Delete link
fr: Lien de suppression

en: Start time
fr: Date de début

en: Edit link
fr: Lien de modification

en: In the form of CCYYMMDD.
fr: Sous la forme AAAAMMJJ.

en: Created year + month
fr: Année + mois de création

en: In the form of YYYYMM.
fr: Sous la forme AAAAMM.

en: Created year
fr: Année de création

en: In the form of YYYY.
fr: Sous la forme AAAA.

en: Created month
fr: Mois de création

en: In the form of MM (01 - 12).
fr: Sous la forme MM (01 - 12).

en: Created day
fr: Jour de création

en: In the form of DD (01 - 31).
fr: Sous la forme JJ (01 - 31).

en: Created week
fr: Semaine de création

en: Updated year + month
fr: Année et mois de mise à jour

en: Updated year
fr: Année de mise à jour

en: Updated month
fr: Mois de mise à jour

en: Updated day
fr: Jour de mise à jour

en: Updated week
fr: Semaine de mise à jour

en: available
fr: disponible

en: Delete reservation
fr: Supprimer une réservation

en: manage fields
fr: gérer les champs

en: Operations links
fr: Liens d'actions

en: Date changed
fr: Date de modification

en: manage display
fr: gérer l'affichage

en: Requires locale.module
fr: Requiert locale.module

en: configuration page
fr: page de configuration

en: %title has been created.
fr: %title a été créé.

en: %title has been updated.
fr: %title a été mis à jour.

en: End time
fr: Date de fin

en: The date the product was last updated.
fr: La date à laquelle le produit a été mis à jour pour la dernière fois.

en: Capacity
fr: Capacité

en: Sign in
fr: Se connecter

en: Pop-up calendar
fr: Pop-up calendrier

en: Time increments
fr: Incréments de temps

[ctx: datetime]
en: Time
fr: Heure

en: Use raw value
fr: Utiliser la valeur brute

en: space
fr: espace

[ctx: a location]
en: Location
fr: Emplacement
