Studyroom (7.x-1.2) - en to pt translation catalogue (70 entries)

en: Title
pt: Título

en: delete
pt: eliminar

en: Status
pt: Estado

en: Delete
pt: Eliminar

en: Operations
pt: Operações

en: Type
pt: Tipo

en: Closed
pt: Encerrada

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Description
pt: Descrição

en: Language
pt: Idioma

en: Yes
pt: Sim

en: No
pt: Não

en: view
pt: ver

en: Date
pt: Data

en: Search
pt: Pesquisar

en: This action cannot be undone.
pt: Esta ação não pode ser anulada.

en: Message
pt: Mensagem

en: Weight
pt: Peso

en: Link
pt: Ligação

en: Types
pt: Tipos

en: edit
pt: editar

en: Label
pt: Etiqueta

en: Save
pt: Guardar

en: Default
pt: Predefinido

en: Core
pt: Núcleo

en: Time
pt: Hora

en: User
pt: Utilizador

en: 1 day | @count days
pt[0]: 1 dia
pt[1]: @count dias

en: Published
pt: Publicado

en: Location
pt: Localização

en: Owner
pt: Proprietário

en: Configuration
pt: Configuração

en: Users
pt: Utilizadores

en: Duration
pt: Duração

en: Created date
pt: Data de criação

en: Updated date
pt: Data de atualização

en: Display name
pt: Nome da vista

en: Today
pt: Hoje

en: Publishing options
pt: Opções de publicação

en: revert
pt: reverter

en: Date created
pt: Data de criação

en: 1 minute
pt: 1 minuto

en: Space
pt: Espaço

en: Language neutral
pt: Neutro em relação ao idioma

en: @type: updated %title.
pt: @type: %title actualizado.

en: @type: added %title.
pt: @type: %title adicionado.

en: Locked
pt: Bloqueado

en: About
pt: Sobre

en: Text to display
pt: Texto a ser exibido

en: In the form of WW (01 - 53).
pt: No formato de WW (01 - 53)

en: translate
pt: traduzir

en: Delete link
pt: Eliminar ligação

en: Edit link
pt: Editar ligação

en: In the form of CCYYMMDD.
pt: No formato de CCYYMMDD

en: Created year + month
pt: Ano + mês de criação

en: In the form of YYYYMM.
pt: No formato de YYYYMM.

en: Created year
pt: Ano de criação

en: In the form of YYYY.
pt: No formato de YYYY.

en: Created month
pt: Mês de criação

en: In the form of MM (01 - 12).
pt: No formato de MM (01 - 12).

en: Created day
pt: Dia de criação

en: In the form of DD (01 - 31).
pt: No formato de DD (01 - 31).

en: Created week
pt: Semana de criação

en: Updated year + month
pt: Ano e mês de atualização

en: Updated year
pt: Ano de atualização

en: Updated month
pt: Mês de atualização

en: Updated day
pt: Dia de atualização

en: Updated week
pt: Semana de atualização

en: Operations links
pt: Ligações de operações

en: Date changed
pt: Data da alteração
