Studyroom (7.x-1.3) - en to ru translation catalogue (104 entries)

en: delete
ru: удалить

en: Status
ru: Статус

en: Delete
ru: Удалить

en: Operations
ru: Операции

en: Type
ru: Тип

en: Cancel
ru: Отмена

en: Description
ru: Описание

en: Language
ru: Язык

en: Public
ru: Общедоступный

en: Yes
ru: Да

en: No
ru: Нет

en: view
ru: представление

en: Date
ru: Дата

en: Search
ru: Поиск

en: This action cannot be undone.
ru: Это действие нельзя отменить.

en: Message
ru: Сообщение

en: Weight
ru: Вес

en: Link
ru: Ссылка

en: Types
ru: Типы

en: edit
ru: изменить

en: Label
ru: Метка

en: Save
ru: Сохранить

en: Default
ru: По умолчанию

en: Core
ru: Ядро

en: Time
ru: Время

en: Display
ru: Отображение

en: User
ru: Пользователь

en: 1 day | @count days
ru[0]: @count день
ru[1]: @count дня
ru[2]: @count дней

en: Published
ru: Опубликовано

en: Location
ru: Место

en: Owner
ru: Владелец

en: Configuration
ru: Конфигурация

en: Users
ru: Пользователи

en: Duration
ru: Продолжительность

en: Created date
ru: Дата создания

en: Updated date
ru: Дата обновления

en: Rules
ru: Правила

en: Delete location
ru: Удалить местоположение

en: Display name
ru: Название отображения

en: Today
ru: Сегодня

en: Publishing options
ru: Настройки публикации

en: None.
ru: Нет.

en: revert
ru: вернуть

en: Date created
ru: Дата создания

en: 5 minutes
ru: 5 минут

en: 10 minutes
ru: 10 минут

en: 15 minutes
ru: 15 минут

en: 30 minutes
ru: 30 минут

en: 1 minute
ru: 1 минута

en: Space
ru: Пробел

en: Language neutral
ru: Нейтральный по отношению к языку

en: Max word length of titles
ru: Максимальная длина слова в заголовках

en: @type: updated %title.
ru: @type: обновлен материал %title.

en: @type: added %title.
ru: @type: добавлен материал %title.

en: Locked
ru: Заблокировано

en: About
ru: Информация

en: Text to display
ru: Текст для показа

en: clone
ru: клонировать

en: Generate
ru: Создать

en: In the form of WW (01 - 53).
ru: В виде НН (01 - 53).

en: export
ru: экспорт

en: translate
ru: перевести

en: Reservation
ru: Бронь

en: Locations
ru: Места

en: location
ru: местоположение

en: Spaces
ru: Доски

en: Finished with an error.
ru: Завершено с ошибкой

en: Delete link
ru: Ссылка на удаление

en: Start time
ru: Время начала

en: Edit link
ru: Ссылка на редактирование

en: In the form of CCYYMMDD.
ru: В виде CCYYMMDD.

en: Created year + month
ru: Год и месяц создания

en: In the form of YYYYMM.
ru: В виде ГГГГММ

en: Created year
ru: Год создания

en: In the form of YYYY.
ru: В виде ГГГГ

en: Created month
ru: Месяц создания

en: In the form of MM (01 - 12).
ru: В виде ММ (01-12).

en: Created day
ru: День создания

en: In the form of DD (01 - 31).
ru: В формате ДД (01 - 31).

en: Created week
ru: Неделя создания

en: Updated year + month
ru: Обновленный год + месяц

en: Updated year
ru: Год обновления

en: Updated month
ru: Месяц обновления

en: Updated day
ru: День обновления

en: Updated week
ru: Неделя обновления

en: available
ru: доступно

en: manage fields
ru: управление полями

en: Save location
ru: Сохранить местоположение

en: Date changed
ru: Дата изменения

en: manage display
ru: управление отображением

en: Reservations
ru: Брони

en: Requires locale.module
ru: Требуется модуль Locale

en: %title has been created.
ru: %title создан.

en: %title has been updated.
ru: %title был обновлен.

en: The date the product was last updated.
ru: Дата последнего обновления товара.

en: Capacity
ru: Вместимость

en: Sign in
ru: Войти

en: Pop-up calendar
ru: Всплывающий календарь

en: Time increments
ru: Время увеличивается на

[ctx: datetime]
en: Time
ru: Время

en: Weekday
ru: День недели

en: Use raw value
ru: Использовать необработанное значение

en: space
ru: пробел

en: Next Week
ru: Следующая неделя
