Studyroom (7.x-1.2) - en to it translation catalogue (98 entries)

en: Title
it: Titolo

en: delete
it: elimina

en: Status
it: Stato

en: Delete
it: Elimina

en: Operations
it: Operazioni

en: Type
it: Tipo

en: Closed
it: Chiuso

en: Cancel
it: Annulla

en: Description
it: Descrizione

en: Language
it: Lingua

en: Public
it: Pubblico

en: Yes
it: Sì

en: view
it: mostra

en: Date
it: Data

en: Search
it: Cerca

en: This action cannot be undone.
it: L'operazione non è reversibile.

en: Message
it: Messaggio

en: Weight
it: Peso

en: Types
it: Tipi

en: edit
it: modifica

en: Label
it: Etichetta

en: Save
it: Salva

en: Default
it: Predefinito

en: Time
it: Data e ora

en: User
it: Utente

en: 1 day | @count days
it[0]: 1 giorno
it[1]: @count giorni

en: Published
it: Pubblicato

en: Location
it: Posizione

en: Owner
it: Proprietario

en: Configuration
it: Configurazione

en: Users
it: Utenti

en: Duration
it: Durata

en: Created date
it: Data creazione

en: Updated date
it: Data modifica

en: Rules
it: Regole

en: Display name
it: Nome visualizzato

en: Today
it: Oggi

en: Publishing options
it: Opzioni di pubblicazione

en: None.
it: Nessuno.

en: revert
it: ripristina

en: Date created
it: Data di creazione

en: 5 minutes
it: 5 minuti

en: 10 minutes
it: 10 minuti

en: 15 minutes
it: 15 minuti

en: 30 minutes
it: 30 minuti

en: 1 minute
it: 1 minuto

en: Space
it: Spazio

en: Language neutral
it: Indipendente dalla lingua

en: @type: updated %title.
it: @type: %title aggiornato.

en: @type: added %title.
it: @type: %title aggiunto.

en: Locked
it: Bloccato

en: About
it: Informazioni

en: Text to display
it: Testo da visualizzare

en: clone
it: duplica

en: Generate
it: Genera

en: In the form of WW (01 - 53).
it: Nella forma di WW(01 - 53).

en: export
it: esporta

en: translate
it: traduci

en: Reservation
it: Prenotazione

en: Reservation ID
it: ID  prenotazione

en: Locations
it: Posizioni

en: location
it: posizione

en: Finished with an error.
it: Terminato con un errore.

en: Delete link
it: Link elimina

en: Start time
it: Punto di inizio

en: Edit link
it: Link modifica

en: In the form of CCYYMMDD.
it: Nella forma di CCYYMMDD.

en: Created year + month
it: Creato anno + mese

en: In the form of YYYYMM.
it: Nella forma di YYYYMM.

en: Created year
it: Creato anno

en: In the form of YYYY.
it: Nella forma di YYYY.

en: Created month
it: Creato mese

en: In the form of MM (01 - 12).
it: Nella forma di MM(01 - 12)

en: Created day
it: Creato giorno

en: In the form of DD (01 - 31).
it: Nella forma di DD(01 - 31).

en: Created week
it: Creato settimana

en: Updated year + month
it: Anno + mese di aggiornamento

en: Updated year
it: Anno di aggiornamento

en: Updated month
it: Mese di aggiornamento

en: Updated day
it: Giorno di aggiornamento

en: Updated week
it: Settimana di aggiornamento

en: available
it: disponibile

en: Delete reservation
it: Elimina prenotazione

en: manage fields
it: gestisci campi

en: Operations links
it: Link operativi

en: Date changed
it: Data cambiata

en: manage display
it: gestisci la visualizzazione

en: configuration page
it: pagina di configurazione

en: %title has been created.
it: È stato creato %title.

en: %title has been updated.
it: %title è stato aggiornato.

en: End time
it: Punto di fine

en: The date the product was last updated.
it: La data di ultimo aggiornamento del prodotto.

en: Capacity
it: Capacità posti

en: Pop-up calendar
it: Calendario a scomparsa

en: Time increments
it: Incrementi di tempo

[ctx: datetime]
en: Time
it: Ora

en: Use raw value
it: Usa valore grezzo

en: Check if you want to display the raw value instead of the human readable value.
it: Attivare per visualizzare il valore grezzo anziché quello formattato.
