Stumblr (7.x-2.3) - en to fr translation catalogue (19 entries)

en: Home
fr: Accueil

en: Title
fr: Titre

en: Body
fr: Corps

en: Content
fr: Contenu

en: Comments
fr: Commentaires

en: Tags
fr: Étiquettes

en: Login
fr: Identifiant

en: Footer
fr: Pied de page

en: Comment
fr: Commentaire

en: Add new comment
fr: Ajouter un commentaire

en: Search results
fr: Résultats de la recherche

en: Your search yielded no results
fr: Votre recherche n'a donné aucun résultat

en: Sidebar
fr: Barre latérale

en: Save and continue
fr: Enregistrer et continuer

en: Main menu
fr: Menu principal

en: The <em>Main</em> menu is used on many sites to show the major sections of the site, often in a top navigation bar.
fr: Le <em>menu Principal</em> est fréquemment utilisé pour afficher les sections importantes du site, souvent dans la barre de navigation de haut de page.

en: Enter a comma-separated list of words to describe your content.
fr: Saisissez une liste de mots séparés par des virgules pour décrire votre contenu.

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
fr: Utilisez les <em>articles</em> pour des contenus possédant une temporalité tels que des actualités, des communiqués de presse ou des billets de blog.

en: Sample Content
fr: Exemple de contenu
