Stumblr (7.x-2.3) - en to it translation catalogue (17 entries)

en: Title
it: Titolo

en: Body
it: Corpo

en: Content
it: Contenuto

en: Comments
it: Commenti

en: Tags
it: Etichette

en: Login
it: Accedi

en: Footer
it: Piè di pagina

en: Comment
it: Commento

en: Add new comment
it: Aggiungi un commento

en: Search results
it: Risultati della ricerca

en: Your search yielded no results
it: La ricerca non ha prodotto risultati

en: Sidebar
it: Barra laterale

en: Save and continue
it: Salva e continua

en: Main menu
it: Menu principale

en: The <em>Main</em> menu is used on many sites to show the major sections of the site, often in a top navigation bar.
it: Il <em>Menu principale</em> è usato in molti siti per elencare le sezioni principali del sito, spesso disposto in una barra orizzontale in alto.

en: Enter a comma-separated list of words to describe your content.
it: Scrivi una lista di parole (separate da virgola) per descrivere il tuo contenuto.

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
it: Usa gli <em>articoli</em> per contenuti come notizie, comunicati stampa o post di un blog.
