Style Guide (7.x-1.1) - en to nl translation catalogue (67 entries)

en: Forms
nl: Formulieren

en: User interface
nl: Gebruikersinterface

en: Delete
nl: Verwijderen

en: Submit
nl: Indienen

en: Cancel
nl: Annuleren

en: File
nl: Bestand

en: Edit
nl: Bewerken

en: Date
nl: Datum

en: Search
nl: Zoeken

en: This action cannot be undone.
nl: Deze actie kan niet ongedaan worden gemaakt.

en: Password
nl: Wachtwoord

en: Weight
nl: Gewicht

en: Quote
nl: Citaat

en: Book
nl: Boek

en: Small
nl: Klein

en: View
nl: Weergeven

en: Text
nl: Tekst

en: Are you sure you want to delete %title?
nl: Weet u zeker dat u %title wilt verwijderen?

en: Breadcrumb
nl: Kruimelpad

en: Menu link
nl: Menulink

en: Aggregator item
nl: Aggregator-item

en: Comment
nl: Reactie

en: Textfield
nl: Tekstveld

en: System
nl: Systeem

en: Table
nl: Tabel

en: Button
nl: Knop

en: Lists
nl: Lijsten

en: Syndicate
nl: Syndicatie

en: %title has been deleted.
nl: %title is verwijderd.

en: Select
nl: Selecteren

en: Common
nl: Algemeen

en: Menus
nl: Menu's

en: Italic
nl: Cursief

en: Blockquote
nl: Citaat

en: Book navigation
nl: Boeknavigatie

en: Pager
nl: Paginering

en: More link
nl: 'Meer'-link

en: Machine name
nl: Systeemnaam

en: Underline
nl: Onderlijnen

en: Ordered list
nl: Geordende lijst

en: Unordered list
nl: Ongeordende lijst

en: Radios
nl: Keuzerondjes

en: My image
nl: Mijn afbeelding

en: Tables
nl: Tabellen

en: Checkbox
nl: Keuzevakje

en: Fieldset
nl: Veldengroep

en: Checkboxes
nl: Keuzevakjes

en: Textarea
nl: Tekstvlak

en: Strong
nl: Sterk

en: Forum topic list
nl: Lijst van forumonderwerpen

en: Progress bar
nl: Voortgangsbalk

en: Forum list
nl: Forum lijst

en: Menu tree
nl: Menuboom

en: Feed icon
nl: Feed-pictogram

en: Ordered list, with title
nl: Geordende lijst, met titel

en: Text block
nl: Tekstblok

en: Image, horizontal
nl: Afbeelding, horizontaal

en: Image, vertical
nl: Afbeelding, verticaal

en: Forms, markup
nl: Formulier, opmaak

en: Forms, vertical tabs
nl: Formulieren, verticale tabs

en: Style guide
nl: Stijlgids

en: Style guide for @theme
nl: Stijlgids voor @theme

en: %name must be a valid hexadecimal CSS color value.
nl: %name moet een geldige hexadecimale CSS-kleurwaarde zijn.

en: Deleted %title.
nl: Verwijderde %title.

en: The Style Guide module creates a preview page for displaying common theme elements in all active themes for your Drupal site. The module comes with previews for common HTML elements, such as tables, forms, links and lists.
nl: De Style Guide-module zorgt voor een voorbeeldpagina voor het weergeven van veelgebruikte thema-elementen binnen alle actieve thema's van een Drupalwebsite. De module levert voorbeelden van veelgebruikte HTML-elementen, zoals tabellen, formulieren, links en lijsten.

en: You can preview the styleguide at !url
nl: De stijlgids bekijken op !url

en: Stores and displays color palettes.
nl: Opgeslagen en weergegeven kleurenpaletten.
