Style Guide (7.x-1.1) - en to pl translation catalogue (55 entries)

en: Forms
pl: Formularze

en: User interface
pl: Interfejs użytkownika

en: Delete
pl: Usuń

en: Submit
pl: Zachowaj

en: Item
pl: Element

en: Cancel
pl: Anuluj

en: File
pl: Plik

en: Edit
pl: Edytuj

en: Date
pl: Data

en: Links
pl: Odnośniki

en: Search
pl: Szukaj

en: This action cannot be undone.
pl: Operacja jest nieodwracalna.

en: Password
pl: Hasło

en: Weight
pl: Waga

en: Link
pl: Odnośnik

en: Book
pl: Książka

en: Small
pl: Małe

en: View
pl: Widok

en: Text
pl: Tekst

en: Are you sure you want to delete %title?
pl: Czy na pewno usunąć %title?

en: Breadcrumb
pl: Ścieżka nawigacyjna

en: Menu link
pl: Pozycja w menu

en: Aggregator item
pl: Wiadomość subskrybenta

en: Comment
pl: Komentarz

en: Textfield
pl: Pole tekstowe

en: Table
pl: Tabela

en: Button
pl: Przycisk

en: Lists
pl: Listy

en: Syndicate
pl: Subskrybuj

en: Superscript
pl: Superskrypt

en: %title has been deleted.
pl: %title został usunięty.

en: Select
pl: Wybierz

en: Menus
pl: Menu

en: Italic
pl: Kursywa

en: Subscript
pl: Subskrypt

en: Blockquote
pl: Cytowanie

en: Aggregator
pl: Subskrybent

en: Book navigation
pl: Nawigacja książki

en: Pager
pl: Stronicowanie

en: More link
pl: Odnośnik "więcej"

en: Machine name
pl: Identyfikator systemowy

en: Underline
pl: Podkreślony

en: Ordered list
pl: Uporządkowana lista

en: Unordered list
pl: Nieuporządkowana lista

en: Radios
pl: Przyciski pojedynczego wyboru

en: Checkbox
pl: Pole wyboru

en: Fieldset
pl: Grupa pól

en: Textarea
pl: Obszar tekstowy

en: Strong
pl: Silne

en: Forum topic list
pl: Lista tematów na forum

en: Progress bar
pl: Pasek postępu

en: Forum list
pl: Lista for

en: Menu tree
pl: Drzewo elementów menu

en: Feed icon
pl: Ikona kanału

en: %name must be a valid hexadecimal CSS color value.
pl: %name musi być poprawną wartością heksadecymalną wartości koloru CSS.
