Style Guide (7.x-1.1) - en to fr translation catalogue (89 entries)

en: Forms
fr: Formulaires

en: User interface
fr: Interface utilisateur

en: Delete
fr: Supprimer

en: Submit
fr: Soumettre

en: Item
fr: Élément

en: Cancel
fr: Annuler

en: File
fr: Fichier

en: Edit
fr: Modifier

en: Links
fr: Liens

en: Search
fr: Rechercher

en: This action cannot be undone.
fr: Cette action est irréversible.

en: Password
fr: Mot de passe

en: Weight
fr: Poids

en: Quote
fr: Citer

en: Link
fr: Lien

en: Book
fr: Livre

en: Small
fr: Petit

en: View
fr: Voir

en: Text
fr: Texte

en: Are you sure you want to delete %title?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir supprimer %title ?

en: Breadcrumb
fr: Fil d'Ariane

en: Menu link
fr: Lien du menu

en: Aggregator item
fr: Élément d'agrégateur

en: Comment
fr: Commentaire

en: Textfield
fr: Champ texte

en: Media
fr: Média

en: System
fr: Système

en: Table
fr: Tableau

en: Button
fr: Bouton

en: Lists
fr: Listes

en: Syndicate
fr: Syndiquer

en: Superscript
fr: Exposant

en: %title has been deleted.
fr: %title a été supprimé.

en: Select
fr: Sélectionner

en: Common
fr: Commun

en: Italic
fr: Italique

en: Subscript
fr: Sous-script

en: Blockquote
fr: Citation

en: Aggregator
fr: Agrégateur

en: Book navigation
fr: Navigation du livre

en: Pager
fr: Pagination

en: More link
fr: Lien "plus"

en: Machine name
fr: Nom système

en: Underline
fr: Souligner

en: Ordered list
fr: Liste ordonnée

en: Unordered list
fr: Liste non ordonnée

en: Radios
fr: Boutons radios

en: My image
fr: Mon image

en: Tables
fr: Tableaux

en: Image button
fr: Bouton image

en: Checkbox
fr: Case à cocher

en: Fieldset
fr: Groupe de champs

en: Checkboxes
fr: Cases à cocher

en: Textarea
fr: Zone de texte

en: Strong
fr: Fort

en: Forum topic list
fr: Liste des sujets du forum

en: Autocomplete textfield
fr: Champ de texte avec autocomplétion

en: Progress bar
fr: Barre de progression

en: Forum list
fr: Liste des forums

en: Menu tree
fr: Arborescence de menu

en: Feed icon
fr: Icône de flux

en: Emphasis
fr: Citation

en: Unordered list, with title
fr: Liste non ordonnée, avec titre

en: Ordered list, with title
fr: Liste ordonnée, avec titre

en: Text block
fr: Bloc texte

en: Image, horizontal
fr: Image, horizontale

en: Image, horizontal, within text
fr: Image horizontale dans le texte

en: Image, vertical, within text
fr: Image, verticale, dans le texte

en: Forms, basic
fr: Formulaires, basique

en: Forms, submit
fr: Formulaires, soumettre

en: Forms, button
fr: Formulaires, bouton

en: Forms, image button
fr: Formulaires, bouton image

en: Forms, markup
fr: Formulaires, balisage

en: Forms, fieldsets
fr: Formulaires, groupes de champs

en: Forms, vertical tabs
fr: Formulaires : onglets verticaux

en: Showing style guide for %theme
fr: Présentation de la charte graphique de %theme

en: Styleguide element entries
fr: Entrées des éléments de la charte graphique

en: Optional item description.
fr: Description de l'élément en option

en: View theme style guides
fr: Voir les chartes graphiques des thèmes

en: Style guide
fr: Charte graphique

en: Style guide for @theme
fr: Charte graphique du thème @theme

en: Textfield, with machine name
fr: Champ de texte avec le nom-machine

en: Managed file
fr: Fichier géré

en: Password confirm
fr: Confirmer le mot de passe

en: Fieldset collapsed
fr: Groupe de champs replié

en: Fieldset collapsible
fr: Groupe de champs repliable

en: Generates a theme style guide for proofing common elements.
fr: Génère une Charte Graphique pour les thèmes pour les éléments les plus courants

en: %name must be a valid hexadecimal CSS color value.
fr: %name doit être une valeur hexadécimale de couleur CSS valide.

en: Strikethrough
fr: Barré
