Style Guide (7.x-1.1) - en to it translation catalogue (49 entries)

en: Forms
it: Form

en: User interface
it: Interfaccia utente

en: Delete
it: Elimina

en: Submit
it: Invia

en: Item
it: Elemento

en: Cancel
it: Annulla

en: Edit
it: Modifica

en: Date
it: Data

en: Links
it: Collegamenti

en: Search
it: Cerca

en: This action cannot be undone.
it: L'operazione non è reversibile.

en: Weight
it: Peso

en: Quote
it: Cita

en: Small
it: Piccolo

en: View
it: Visualizza

en: Text
it: Testo

en: Are you sure you want to delete %title?
it: Si vuole davvero eliminare %title?

en: Breadcrumb
it: Briciole di pane

en: Menu link
it: Voce del menu

en: Aggregator item
it: Elemento dell'aggregatore

en: Comment
it: Commento

en: Textfield
it: Campo testo

en: System
it: Sistema

en: Table
it: Tabella

en: Button
it: Pulsante

en: Lists
it: Liste

en: Syndicate
it: Scambia informazioni

en: Superscript
it: Apice

en: %title has been deleted.
it: %title è stato eliminato.

en: Select
it: Scegliere

en: Menus
it: Menù

en: Italic
it: Corsivo

en: Subscript
it: Pedice

en: Blockquote
it: Citazione

en: Book navigation
it: Navigazione del book

en: Pager
it: Paginazione

en: More link
it: Link altro

en: Machine name
it: Nome ad uso interno

en: Underline
it: Sottolineato

en: Ordered list
it: Elenco ordinato

en: Unordered list
it: Elenco non ordinato

en: Radios
it: Pulsanti di opzione

en: Fieldset
it: Riquadro

en: Textarea
it: Area di testo

en: Strong
it: Evidenziato

en: Forum topic list
it: Lista argomenti del forum

en: Forum list
it: Elenco forum

en: Feed icon
it: Icona del feed

en: %name must be a valid hexadecimal CSS color value.
it: %name deve essere un valore esadecimale rappresentante un colore CSS valido.
