Styles (7.x-1.0-alpha1) - en to fr translation catalogue (30 entries)

en: delete
fr: supprimer

en: Operations
fr: Opérations

en: List
fr: Lister

en: Settings
fr: Paramètres

en: edit
fr: modifier

en: Preview
fr: Aperçu

en: Save
fr: Enregistrer

en: Default
fr: Par défaut

en: Custom
fr: Personnalisé

en: Overridden
fr: Supplanté

en: Thumbnail
fr: Vignette

en: Video
fr: Vidéo

en: revert
fr: revenir

en: Resize
fr: Redimensionner

en: Presets
fr: Réglage prédéfinis

en: Preset name
fr: Nom du réglage prédéfini

en: Edit %name style
fr: Modifier le style %name

en: Override defaults
fr: Supplanter les paramètres par défaut

en: Update style
fr: Mettre à jour le style

en: Select an effect to add.
fr: Choisir un effet à ajouter.

en: The %style style has been overridden, allowing you to change its settings.
fr: Le style %style a été supplanté pour que vous puissiez changer ses paramètres.

en: Style name
fr: Nom du style

en: Create new style
fr: Créer un nouveau style

en: Style %name was created.
fr: Le style %name a été créé.

en: Please only use lowercase alphanumeric characters, underscores (_), and hyphens (-) for style names.
fr: N'utilisez que des caractères alphanumériques en minuscules, des tirets bas (_) et des traits d'union (-) pour les noms de style.

en: There are currently no styles. <a href="!url">Add a new one</a>.
fr: Il n'y a actuellement aucun style. <a href="!url">En ajouter un nouveau</a>.

en: Image styles
fr: Styles d'images

en: Thumbnail for !filename.
fr: Vignette pour !filename.

en: No styles available. <a href="@link">@add</a>.
fr: Aucun style disponible. <a href="@link">@add</a>.

en: Allows administration of the Styles modules.
fr: Permet l'administration des modules Styles.
