Styles (7.x-1.0-alpha1) - en to pt translation catalogue (26 entries)

en: delete
pt: apagar

en: Operations
pt: Operações

en: List
pt: Listar

en: Image
pt: Imagem

en: Settings
pt: Configurações

en: edit
pt: editar

en: Preview
pt: Pré-visualizar

en: Save
pt: Salvar

en: Default
pt: Padrão

en: Custom
pt: Personalizado

en: Overridden
pt: Sobrescrito

en: Thumbnail
pt: Miniatura

en: revert
pt: reverter

en: Resize
pt: Redimensionar

en: Preset name
pt: Nome do preset

en: Edit %name style
pt: Editar estilo %name

en: Override defaults
pt: Sobrescrever padrões

en: Update style
pt: Atualizar estilo

en: Select an effect to add.
pt: Selecione um efeito para adicionar.

en: The %style style has been overridden, allowing you to change its settings.
pt: O estilo %style foi sobrescrito, permitindo-lhe alterar as configurações.

en: Style name
pt: Nome do estilo

en: Create new style
pt: Criar novo estilo

en: Style %name was created.
pt: Criado estilo %name .

en: Please only use lowercase alphanumeric characters, underscores (_), and hyphens (-) for style names.
pt: Por favor, utilize apenas caracteres alfanuméricos minúsculos, "underscores" (_) e hífens (-) para nomes de estilos.

en: There are currently no styles. <a href="!url">Add a new one</a>.
pt: Não há estilos. <a href="!url">Adicione um novo</a>.

en: Image styles
pt: Estilos de imagens
