Styles (7.x-2.0-alpha3) - en to ru translation catalogue (29 entries)

en: delete
ru: удалить

en: Operations
ru: Действия

en: List
ru: Список

en: Description
ru: Описание

en: Settings
ru: Настройки

en: Name
ru: Название

en: edit
ru: изменить

en: Preview
ru: Предпросмотр

en: Save
ru: Сохранить

en: Default
ru: По умолчанию

en: file
ru: файл

en: Custom
ru: Собственная

en: Overridden
ru: Переопределяемые

en: revert
ru: откатить

en: Styles
ru: Стили

en: styles
ru: стили

en: Edit %name style
ru: Правка стиля «%name»

en: Override defaults
ru: Переопределить

en: Update style
ru: Обновить

en: Select an effect to add.
ru: Выбрать добавляемый эффект.

en: The %style style has been overridden, allowing you to change its settings.
ru: Стиль %style был перекрыт, что позволит вам изменить его настройки.

en: Style name
ru: Название

en: Create new style
ru: Сохранить

en: Style %name was created.
ru: Стиль «%name» добавлен.

en: Please only use lowercase alphanumeric characters, underscores (_), and hyphens (-) for style names.
ru: Можно использовать только латинские буквы нижнего регистра, подчёркивание и дефис.

en: There are currently no styles. <a href="!url">Add a new one</a>.
ru: В данный момент стилей нет. <a href="!url">Добавить новый</a>.

en: Image styles
ru: Виды показа изображений

en: Allows preset transformation of files and media for display.
ru: Позволяет задавать преобразования внешнего вида файлов и медиа.

en: file styles
ru: стили файлов
