Styles (7.x-2.0-alpha8) - en to uk translation catalogue (35 entries)

en: delete
uk: видалити

en: Operations
uk: Операції

en: List
uk: Список

en: Description
uk: Опис

en: This action cannot be undone.
uk: Цю дію буде неможливо відмінити.

en: Settings
uk: Налаштування

en: Name
uk: Назва (ім'я)

en: edit
uk: редагувати

en: Preview
uk: Попередній перегляд

en: Save
uk: Зберегти

en: Default
uk: Базово

en: file
uk: файл

en: Custom
uk: Власний

en: Overridden
uk: Перевизначено

en: revert
uk: відновити

en: Preset
uk: Попередня установка

en: Styles
uk: Стилі

en: styles
uk: стилі

en: Edit %name style
uk: Редагування стилю %name

en: Override defaults
uk: Перевизначити

en: Update style
uk: Оновити стиль

en: Select an effect to add.
uk: Виберіть ефект, що необхідно додати.

en: The %style style has been overridden, allowing you to change its settings.
uk: Стиль %style перевизначено, тепер ви можете змінювати його налаштування.

en: Style name
uk: Назва стилю

en: Create new style
uk: Створити новий стиль

en: Style %name was created.
uk: Стиль %name створено.

en: Please only use lowercase alphanumeric characters, underscores (_), and hyphens (-) for style names.
uk: У назвах стилів прохання використовувати лише абетково-цифрові символи, підкреслення (_) та дефіси (-).

en: There are currently no styles. <a href="!url">Add a new one</a>.
uk: Наразі стилі відсутні. <a href="!url">Додати новий</a>.

en: Image styles
uk: Стилі зображень

en: Thumbnail for !filename.
uk: Мініатюра !filename.

en: File Styles
uk: Стилі Файлів

en: Styles UI
uk: Інтерфейс користувача Стилів

en: file styles
uk: стилі файлів

en: The machine-readable style name must contain only lowercase letters, numbers, and underscores.
uk: Машино-читабельна назва стилю має містити тільки латинські літери в нижньому регістрі, цифри й символи підкреслення.

en: Configure styles settings.
uk: Налаштувати стилі.
