Subfolders Domain (sub domains) (7.x-2.0-beta1) - en to nl translation catalogue (46 entries)

en: Title
nl: Titel

en: delete
nl: verwijderen

en: Operations
nl: Bewerkingen

en: Author
nl: Auteur

en: Language
nl: Taal

en: Yes
nl: Ja

en: No
nl: Nee

en: edit
nl: bewerken

en: Update
nl: Bijwerken

en: Updated
nl: Bijgewerkt

en: Update options
nl: Bijwerkopties

en: Users
nl: Gebruikers

en: Operation
nl: Bewerking

en: published
nl: gepubliceerd

en: not published
nl: niet gepubliceerd

en: The automatically generated alias %original_alias conflicted with an existing alias. Alias changed to %alias.
nl: De automatisch aangemaakte alias %original_alias conflicteert met een bestaande alias. Alias gewijzigd in %alias.

en: Language neutral
nl: Taalonafhankelijk

en: Domains
nl: Domeinen

en: All domains
nl: Alle domeinen

en: Domain name
nl: Domeinnaam

en: No content available.
nl: Geen inhoud beschikbaar.

en: Domain id
nl: Domein-ID

en: Only lower-case characters are allowed.
nl: Alleen kleine letters zijn toegestaan.

en: Choose a subdomain
nl: Kies een sub-domein

en: Undefined language (@langcode)
nl: Niet-gedefinieerde taal (@langcode)

en: This will allow user to administer Domain based roles settings
nl: Hiermee kan de gebruiker domein specifieke rol-instellingen beheren.

en: Other Domain
nl: Ander domein

en: Another domain name if this one is different of primary domain.
nl: Een andere domeinnaam als deze verschilt van het primaire domein.

en: Choose a language
nl: Kies een taal

en: Parent site
nl: Bovenliggende site

en: Users can inherit the roles of parent domain(s)?
nl: Gebruikers kunnen de rollen van de bovenliggende domeinen erven?

en: Invalid parent domain
nl: Ongeldig bovenliggend domein

en: @other_domain has already been taken.
nl: @other_domain is reeds in gebruik.

en: administer subfolders roles
nl: submap-rollen beheren

en: This will allow attribute user roles per domain
nl: Dit biedt attribuut-gebruikersrollen per domein

en: Here is an example for subfolders domain : if you want have <em>@example2</em> you should fill <em>@example1</em>
nl: Hier is een voorbeeld voor submappendomein: als u <em>@example2</em> wilt hebben dient u <em>@example1</em> in te vullen

en: The domain string is invalid for @sub
nl: De domeinnaam voor @sub is ongeldig

en: Your main domain should appear in your sub-domain followed by a dot.
nl: Het hoofddomein moeten voorkomen in het sub-domein en worden gevolgd door een punt.

en: Only alphanumeric characters and dashes are allowed for your subdomain @sub
nl: Alleen letters, cijfers en streepjes zijn toegestaan voor het subdomein @sub

en: Subfolders Roles Settings Allows you to save user roles per domain.
nl: Met submap rol-instellingen kunt u gebruikersrollen per domein opslaan.

en: Content affiliated to @domain
nl: Inhoud die hoort bij @domain

en: Subfolders settings
nl: Submapinstellingen

en: Subfolders Roles
nl: Submap-rollen

en: Subfolders Domain Module has been installed successfully. Configure the role for each user on the 'Subfolders Domain Roles' tab on the user page on @url.
nl: Submappen Domein Module is ge?nstalleerd. Configureerde rol voor elke gebruiker op het tabblad 'Submappen Domein Rollen' op degebruikerspagina @url.

en: Subfolders Domain
nl: Submap-domein

en: Allows management of subdomains directories without changing or adding any file configuration (.htaccess, sites.php, Alias in Apache config file ...).
nl: Beheren van subdomeinen-mappen mogelijk maken zonder een configuratiebestand (.htaccess, sites.php, Alias in Apache configuratiebestand ...) te hoeven toevoegen of wijzigen.
