Submenu Tree (7.x-1.1) - en to ru translation catalogue (17 entries)

en: Title
ru: Заголовок

en: Weight
ru: Вес

en: Menu
ru: Меню

en: Teasers
ru: Анонсы

en: Enable submenu trees for this node
ru: Включить дерево подменю для этого материала

en: The title of the submenu tree content or block. If you leave this blank, the submenu tree content will have no title, or the submenu tree block will use the node title.
ru: Заголовок дерева подменю в содержимом или блока. Если оставить пустым, то в содержимом дерево будет без заголовка, а блок будет использовать заголовок материала.

en: Display submenu trees as
ru: Показывать дерево подменю как

en: Titles only
ru: Только заголовки

en: Teasers with links
ru: Анонсы со ссылками

en: Full text
ru: Полный текст

en: Full text with links
ru: Полный текст со ссылками

en: Select where and how the submenu tree should be displayed. If selecting a block display, the block also needs to be made visible.
ru: Укажите где и как будет отображаться дерево подменю. Если выбрано отображение в блоке, то блок необходимо сделать видимым.

en: The weight of the submenu tree listing. This only applies when displaying as content and affects where the submenu tree appears in the content.
ru: Вес списка с деревом подменю. Он имеет значение только если выбрано отображение в содержимом и определяет где в содержимом будет показано дерево подменю.

en: Enable siblingmenu trees for this node
ru: Включить дерево меню того же уровня для этого материала

en: The title of the siblingmenu tree content or block. If you leave this blank, the siblingmenu tree content will have no title, or the siblingmenu tree block will use the node title.
ru: Заголовок дерева меню того же уровня в содержимом или блока. Если оставить пустым, то в содержимом дерево будет без заголовка, а блок будет использовать заголовок материала.

en: Display siblingmenu trees as
ru: Показывать дерево меню того же уровня как

en: Select where and how the siblingmenu tree should be displayed. If selecting a block display, the block also needs to be made visible.
ru: Укажите где и как будет отображаться дерево меню того же уровня. Если выбрано отображение в блоке, то блок необходимо сделать видимым.
