Subscriptions (7.x-1.2) - en to tr translation catalogue (78 entries)

en: Body
tr: Gövde

en: Type
tr: Tip

en: Subscribe
tr: Abone ol

en: Unsubscribe
tr: Üyelikten çık

en: Comments
tr: Yorumlar

en: Overview
tr: Genel Bakış

en: File
tr: Dosya

en: Links
tr: Bağlantılar

en: Hourly
tr: Her saat

en: Daily
tr: Günlük

en: Display settings
tr: Görüntüleme ayarları

en: Number
tr: Sayı

en: none
tr: hiçbiri

en: Category
tr: Kategori

en: Save
tr: Kaydet

en: remove
tr: sil

en: View
tr: Görüntüle

en: Visible
tr: Görünür

en: add
tr: ekle

en: Taxonomy settings
tr: Sınıflandırma Ayarları

en: Subscriptions
tr: Abonelikler

en: content type
tr: içerik tipi

en: Files
tr: Dosyalar

en: Done
tr: Tamam

en: Comment
tr: Yorum

en: E-mail address
tr: E-posta adresi

en: Load
tr: Yükle

en: Terms
tr: Terimler

en: here
tr: buraya

en: Save settings
tr: Ayarları kaydet

en: Hidden
tr: Gizli

en: Token
tr: Simge

en: The changes have been saved.
tr: Değişiklikler kaydedildi.

en: Site default
tr: Site öntanımlı değeri

en: Missing
tr: Kayıp

en: Mail settings
tr: Posta ayarları

en: Interval
tr: Aralık

en: Content settings
tr: İçerik ayarları

en: New comments
tr: Yeni yorumlar

en: Send interval
tr: Gönderim aralığı

en: Role(s)
tr: Rol(ler)

en: Preferences
tr: Seçenekler

en: Site settings
tr: Site ayarları

en: Add subscription
tr: Abonelik ekle

en: Subscribe to content
tr: İçeriğe abone ol

en: Auto-subscribe
tr: Doğal aboneler

en: Is published
tr: Yayında

en: User defaults
tr: Kullanıcı varsayılanları

en: Select the role to load or role(s) to save.
tr: Yüklenecek ya da kaydedilecek rolleri seçiniz.

en: Current subscriptions:
tr: Geçerli abonelikler:

en: Depending on the setup of the site, you may have additional options for active subscriptions.
tr: Site ayarlarına bağlı olarak, etkin abonelikler için ek seçenekleriniz olabilir.

en: Reset to site defaults
tr: Site ön tanımlı ayarlarına dön

en: The site defaults were restored.
tr: Site ön tanımlı ayarları yeniden yüklendi.

en: As soon as possible
tr: Olabildiğince kısa zamanda

en: Every 15 minutes
tr: Her 15 dakika

en: Every three hours
tr: Her 3 saat

en: (unavailable to regular users)
tr: (normal kullanıcılarca kullanılamaz)

en: Note: Deactivated subscriptions will be removed from the list.
tr: Not: Devre dışı bırakılan abonelikler listeden kaldırılacak.

en: Pages/Threads
tr: Sayfalar/Konular

en: Clear this field to use the default site e-mail address.
tr: Ön tanımlı site e-posta adresini kullanmak için bu alanı temizleyin.

en: Is new
tr: yeni kullanıcı adınız: %s

en: Term reference
tr: Terim başvurusu

en: Subscribe to taxonomy terms
tr: Sınıflandırma terimlerine abone ol

en: You have %count items queued for delivery. (The number of resulting notifications will typically be much smaller.)
tr: Gönderilmek üzere kuyruğa alınmış %count parça var. (Sonuçta çıkacak bildirim sayısı genellikle çok daha az olacaktır.)

en: Subscribe to all content types
tr: Bütün içerik türlerine abone ol.

en: Subscribe to content types
tr: İçerik türlerine abone ol

en: Site and user default settings for Subscriptions.
tr: Abonelikler için ön tanımlı site ve kullanıcı ayarları.

en: Preview template
tr: Şablonu önizle

en: The master checkboxes in the left-most column turn the given subscription on or off. To turn a range of subscriptions on or off, click and Shift-click.
tr: En soldaki ana onay kutuları listelenen abonelikleri açar ya da kapatır. Belirli bir aralıktaki abonelikleri açmak ya da kapatmak için ilkine tıkladıktan sonra üst+tıklama ile diğerlerini seçin.

en: There are no available subscribed pages.
tr: Abone olunmuş sayfa bulunmamaktadır.

en: There are no available category groups.
tr: Kullanılabilir kategori grubu yok.

en: Bulk operation
tr: Toplu işlem

en: This content type is blocked.
tr: Bu içerik türü engellendi.

en: Subscribe to single pages/threads.
tr: Sayfalara/konulara abone olun.

en: Subscribe to entire content types; requires the %perm permission.
tr: Bütün içerik türlerine abone ol; %perm izni gerektirir.

en: Subscribe even to unlisted and blocked content types.
tr: Listelenmemiş ve engellenmiş içerik türlerine bile abone ol.

en: This permission is typically reserved for administrative roles.
tr: Bu izin genellikle yönetici rollerine ayrılmıştır.

en: Subscribe to the available taxonomy terms.
tr: Bütün uygun sınıflandırma terimlerine abone ol
