Supersized (7.x-1.0) - en to uk translation catalogue (28 entries)

en: Submit
uk: Надіслати

en: Content
uk: Вміст

en: Yes
uk: Так

en: None
uk: Немає

en: Link
uk: Посилання

en: Image
uk: Зображення

en: New window
uk: Нове вікно

en: here
uk: тут

en: Other
uk: Інше

en: Loop
uk: Цикл

en: Random
uk: Випадково

en: Minimum height
uk: Мінімальна висота

en: Minimum width
uk: Мінімальна ширина

en: Transition
uk: Перехід

en: Fade
uk: Згасання

en: Slide
uk: Сковзання

en: Choose to save the image as a different filetype.
uk: Вибрати, щоб зберегти зображення в іншому форматі.

en: Pause on hover
uk: Пауза при наведенні

en: Autocomplete
uk: Автодоповнення

en: Auto play
uk: Автоматичне програвання

en: Transition speed
uk: Швидкість переходу

en: Progress bar
uk: Індикатор поступу

en: Enable <em>Description</em> field
uk: Увімкнути поле <em>Опис</em>

en: Scale and crop
uk: Масштабування і кадрування

en: Scale and crop will maintain the aspect-ratio of the original image, then crop the larger dimension. This is most useful for creating perfectly square thumbnails without stretching the image.
uk: Масштабування і кадрування збереже співвідношення сторін вихідного зображення, обрізавши лише більший розмір. Це найкращий спосіб отримати квадратні мініатюри без спотворення зображення.

en: Image style
uk: Стиль зображення

en: None (original image)
uk: Немає (оригінальне зображення)

en: This is true cropping, not overlays, so the result <em>can</em> be transparent.
uk: Це реальна обрізка, не накладання, тому результат <em>може</em> бути прозорим.
