Supersized (7.x-1.3) - en to it translation catalogue (25 entries)

en: Delete
it: Elimina

en: Content
it: Contenuto

en: Cancel
it: Annulla

en: Yes
it: Sì

en: None
it: Nessuno

en: This action cannot be undone.
it: L'operazione non è reversibile.

en: Image
it: Immagine

en: Save
it: Salva

en: New window
it: Nuova finestra

en: here
it: qui

en: Other
it: Altro

en: Loop
it: Iterazione

en: Random
it: Casuale

en: Minimum height
it: Altezza minima

en: Minimum width
it: Larghezza minima

en: Transition
it: Transizione

en: Fade
it: Dissolvenza

en: Pause on hover
it: Pausa al passaggio del mouse

en: Autocomplete
it: Autocompletamento

en: Transition speed
it: Velocita della trasizione

en: Enable <em>Description</em> field
it: Attiva il campo <em>Descrizione</em>

en: Scale and crop
it: Scala e ritaglia

en: Scale and crop will maintain the aspect-ratio of the original image, then crop the larger dimension. This is most useful for creating perfectly square thumbnails without stretching the image.
it: Scala e ritaglia preserva il rapporto di dimensioni dell'immagine originale per poi ritagliare la dimensione in eccesso. Questo metodo è utile nei casi in cui si desidera ottenere delle miniature perfettamente quadrate senza deformare l'immagine.

en: Image style
it: Stile immagine

en: None (original image)
it: Nessuno (immagine originale)
