Supersized (7.x-1.4) - en to pt translation catalogue (26 entries)

en: Delete
pt: Eliminar

en: Content
pt: Conteúdo

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Yes
pt: Sim

en: None
pt: Nenhum

en: This action cannot be undone.
pt: Esta ação não pode ser desfeita.

en: Link
pt: Ligação

en: Image
pt: Imagem

en: Save
pt: Guardar

en: New window
pt: Nova janela

en: here
pt: aqui

en: Other
pt: Outro

en: Loop
pt: Ciclo

en: Random
pt: Aleatório

en: Minimum height
pt: Altura mínima

en: Minimum width
pt: Largura mínima

en: Transition
pt: Transição

en: Fade
pt: Desaparecer gradualmente

en: Autocomplete
pt: Autocompletar

en: Transition speed
pt: Velocidade da transição

en: Progress bar
pt: Barra de progresso

en: Enable <em>Description</em> field
pt: Ativar o campo <em>Descrição</em>

en: Scale and crop
pt: Dimensionar e recortar

en: Scale and crop will maintain the aspect-ratio of the original image, then crop the larger dimension. This is most useful for creating perfectly square thumbnails without stretching the image.
pt: Dimensionar e recortar ira manter as proporções da imagem original e posteriormente recortar a dimensão mais larga. Esta função é mais útil para criar miniaturas perfeitamente quadradas sem distorcer a imagem.

en: Image style
pt: Estilo da imagem

en: None (original image)
pt: Nenhuma (imagem original)
