Support Ticketing System (7.x-1.0-beta2) - en to da translation catalogue (159 entries)

en: Home
da: Hjem

en: Body
da: Brødtekst

en: enabled
da: aktiveret

en: delete
da: slet

en: Delete
da: Slet

en: Operations
da: Handlinger

en: Totals
da: Total

en: content
da: indhold

en: List
da: Vis

en: Subject
da: Emne

en: closed
da: lukket

en: disabled
da: deaktiveret

en: Cancel
da: Annullér

en: Subscribe
da: Abonnér

en: Enable
da: Aktivér

en: Disabled
da: Deaktiveret

en: Enabled
da: Aktiveret

en: Comments
da: Kommentarer

en: Priority
da: Prioritet

en: unknown
da: ukendt

en: Projects
da: Projekter

en: Project
da: Projekt

en: view
da: vis

en: Overview
da: Overblik

en: all
da: alle

en: Edit
da: Redigér

en: Search
da: Søg

en: None
da: Ingen

en: This action cannot be undone.
da: Denne handling kan ikke fortrydes.

en: Weight
da: Vægt

en: Parent
da: Overordnet element

en: Settings
da: Indstillinger

en: edit
da: redigér

en: General settings
da: Generelle indstillinger

en: Node ID
da: Indholdselement ID

en: Save
da: Gem

en: Update
da: Opdatér

en: Sunday
da: Søndag

en: Monday
da: Mandag

en: Tuesday
da: Tirsdag

en: Wednesday
da: Onsdag

en: Thursday
da: Torsdag

en: Friday
da: Fredag

en: Saturday
da: Lørdag

en: Path
da: Sti

en: Notes
da: Noter

en: Updated
da: Opdateret

en: Updates
da: Opdateringer

en: Last month
da: Seneste måned

en: Total
da: I alt

en: Assigned
da: Tildelt

en: Advanced search
da: Avanceret søgning

en: Assigned to
da: Tildelt

en: Reported by
da: Indsendt af

en: Mail
da: E-mail

en: User
da: Bruger

en: Options
da: Valg

en: Create
da: Opret

en: Active
da: Aktiv

en: Never
da: Aldrig

en: Last update
da: Seneste opdatering

en: State
da: Status

en: security
da: sikkerhed

en: General
da: Generelt

en: Color
da: Farve

en: Users
da: Brugere

en: Ascending
da: Stigende

en: Descending
da: Faldende

en: Optional
da: Valgfrit

en: Notifications
da: Meddelelser

en: Protocol
da: Protokol

en: 1 new | @count new
da[0]: 1 ny
da[1]: @count nye

en: Change
da: Skift

en: ‹ previous
da: ‹ forrige

en: next ›
da: næste ›

en: Period
da: Periode

en: None.
da: Ingen.

en: Server name
da: Servernavn

en: open
da: åben

en: Add project
da: Tilføj projekt

en: revert
da: gendan

en: Charts
da: Diagrammer

en: Client
da: Klient

en: From address
da: Afsenderadresse

en: Aggregate
da: Aggregér

en: Opened
da: Åbnet

en: Containing any of the words
da: Indeholdende et af ordene

en: Containing the phrase
da: Indeholder sætningen

en: Containing none of the words
da: Indeholder ingen af ordene

en: Subscribed
da: Tilmeldt

en: Not assigned
da: Ikke tildelt

en: Role(s)
da: Rolle(r)

en: clone
da: klon

en: This week
da: Denne uge

en: This month
da: Denne måned

en: export
da: eksportér

en: Default sort order
da: Standard sorteringsrækkefølge

en: Last week
da: Seneste uge

en: Clients
da: Klienter

en: Comment: added %subject.
da: Kommentar: %subject tilføjet.

en: Client name
da: Klientnavn

en: Inbound email
da: Indgående mail

en: fetch
da: hent

en: integrated
da: integreret

en: not integrated
da: ikke integreret

en: using default
da: brug standard

en: The full name of your client.  This name will be used when building menus, sending emails, and anywhere else the name of your client is visibly displayed.
da: Det fulde navn på din klient. Dette navn bruges til menuer, afsendelse af mail og alle andre steder hvor klientnavnet er synligt.

en: Tickets will only be displayed for enabled clients.
da: Tickets vises kun for aktive klienter.

en: Inbound email integration
da: Indgående e-mail integration

en: Integrate inbound email
da: Integrér indgående e-mail

en: Check this box if you would like to fully integrate this client with an email server.  This will allow users to create and update tickets by email, but it requires a more complex configuration as you need to create a unique mailbox for each integrated client.  If you do not check this box, email notifications will still be mailed out as tickets are created and updated, but replies to these tickets will be ignored.
da: Markér denne hvis du vil integrerer denne klient med en mailserver. Dette vil tillade brugerne at oprette og opdatere tickets via mail. Der kræves en mere kompleks konfiguration hvis du ønsker at oprette en unik mailboks for hver klient. Hvis du ikke sætter kryds i boksen bliver der stadig afsendt mail-beskeder ud når tickets bliver oprette eller ændret men svarer brugerne på disse mails bliver de ignoreret.

en: Inbound email integration requires that your version of PHP was !compiled.
da: Indgående e-mail integration kræver at din version af PHP er !compiled.

en: Hostname or IP address.
da: Hostname eller IP-adresse

en: The hostname or IP address of the mail server where your client's dedicated email address is hosted.  For example, client %foo may receive email at %email, and so the server name may be %hostname.  The server name may also be an IP address, such as %ip.
da: Hostname eller IP-adresse på den mail-server, hvor din klients dedikerede e-mail-adresser er hostet. For eksempel kan klienten %foo modtage mail på %email så hostname kan være %hostname. Hostname kan også være en IP-adresse, som f.eks %ip.

en: Server username
da: Server brugernavn

en: Server password
da: Server adgangskode

en: Auto-subscribe
da: Auto-abonnér

en: @username's assigned tickets
da: @usernames tildelte tickets

en: @username's latest tickets
da: @usernames seneste tickets

en: assign permissions
da: giv tilladelse

en: %email has been unsubscribed from ticket %ticket.
da: @email er blevet afmeldt fra ticket %ticket.

en: %email has been unsubscribed from all tickets.
da: %email er blevet afmeldt alle tickets.

en: View recent tickets
da: Vis seneste tickets

en: Create new ticket
da: Opret ny ticket

en: You must select a client
da: Du skal vælge en klient

en: You must specify a valid user.
da: Du skal angive en gyldig bruger.

en: unassigned
da: ikke tildelt

en: The text of this ticket was manually suppressed.  You must view the ticket online to see it.
da: Teksten til denne ticket blev undertrykt manuelt. Du skal skal gå til den pågældende ticket for at se den.

en: The text of this ticket update was manually suppressed.  You must view the ticket online to see the update.
da: Teksten til denne ticket-opdatering blev undertrykt manuelt. Du skal skal gå til den pågældende ticket for at se den.

en: You can reply to this email or visit the following URL to update this ticket
da: Du kan svare på denne mail eller gå til følgende URL for at opdatere denne ticket

en: You can visit the following URL to update this ticket
da: Du kan gå til følgende URL for at opdatere denne ticket

en: not assigned
da: ikke tildelt

en: Receive email notifications when this ticket is updated.
da: Modtag e-mail når denne ticket bliver opdateret eller ændret.

en: Suppress notification
da: Giv ikke besked

en: Enter a comma separated list of users that should receive notifications when this ticket is updated.
da: Indtast en kommasepareret liste over brugere, der skal have besked, når denne ticket opdateres.

en: Client does not exist or is not enabled.
da: Klient findes ikke eller er ikke aktiveret.

en: Fetching mail for !client...
da: Henter mail til !client...

en: 1 message | @count messages
da[0]: 1 besked
da[1]: @count beskeder

en: My tickets
da: Mine tickets

en: Fetch mail
da: Hent mail

en: The client's email username.  If a client receives email at %email, the server username is often simply %user.  The support module uses this username to log into the mail server to download messages.
da: Klientens e-mail-brugernavn. Hvis en klient modtager mail på %email, er serverens brugernavn ofte %user. Modulet benytter dette brugernavn til at logge på mail-serveren for at hente meddelelser.

en: The client's email password.  The support module uses this password to log into the mail server to download messages. %notice
da: Klients e-mail-adgangskode. Modulet bruger denne adgangskode til at logge ind på mail=serveren for at hente meddelelser. %notice

en: A <em>support ticket</em>.
da: En <em>support ticket</em>.

en: manage fields
da: håndtér felter

en: Auto-assign
da: Auto-tilknyt

en: Optionally enter a username to auto-assign all new tickets for this client to. If left blank, new tickets will be assigned based on your !settings. Enter %nobody to cause new tickets for this client to be assigned to nobody. Enter %creator to cause new tickets for this client to be assigned to the person creating the ticket.
da: Indtast eventuelt et brugernavn som alle nye tickets til denne klient skal tildeles. Hvis feltet er tomt vil nye tickets blive tildelt baseret på dine !settings. Indtast %nobody og ingen bliver tilknyttet ticket til denne klient. Indtast %creator vil tilknytte personen der oprette ticket.

en: creator
da: forfatter

en: nobody
da: ingen

en: Move ticket
da: Flyt ticket

en: Successfully moved support ticket.
da: Support-ticket flyttet.

en: Post new support ticket
da: Send ny support-ticket

en: Tickets opened by !user
da: Tickets åbnet af !user

en: Open tickets
da: Åbne tickets

en: Tickets created by !user in !date
da: Tickets oprettet af !user i !date

en: Support charts
da: Support-diagrammer

en: manage display
da: håndtér visning

en: Not scheduled
da: Ikke planlagt

en: Query tagged for node access but there is no nid. Add foreign keys to node.nid in schema to fix.
da: Forespørgsel tagget som "node access" men der er ingen nid. Tilføj fremmednøgler til node.nid i schemaet for at rette op på det.

en: Your node listing query is using @fallback as a base table in a query tagged for node access. This might not be secure and might not even work. Specify foreign keys in your schema to node.nid
da: Din forespørgsel til visning af indholdselementer bruger @fallback som basistabel i en forespørgsel tagget som "node access". Dette er muligvis ikke sikkert og vil muligvis slet ikke virke. Angiv fremmednøgler til node.nid i dit schema.
