Support Ticketing System (7.x-1.0-beta3) - en to pt translation catalogue (270 entries)

en: Home
pt: Início

en: Body
pt: Corpo

en: enabled
pt: ativado

en: delete
pt: apagar

en: Delete
pt: Apagar

en: Operations
pt: Operações

en: Totals
pt: Totais

en: content
pt: conteúdo

en: Type
pt: Tipo

en: List
pt: Lista

en: Subject
pt: Assunto

en: closed
pt: fechado

en: disabled
pt: desativado

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Subscribe
pt: Assinar

en: Enable
pt: Habilitar

en: Disabled
pt: Desativado

en: Enabled
pt: Habilitado

en: Comments
pt: Comentários

en: Priority
pt: Prioridade

en: unknown
pt: desconhecido

en: Support
pt: Suporte

en: Projects
pt: Projetos

en: Project
pt: Projeto

en: view
pt: ver

en: Overview
pt: Visão geral

en: all
pt: todos

en: Edit
pt: Editar

en: Search
pt: Buscar

en: None
pt: Nenhum

en: This action cannot be undone.
pt: Esta operação não pode ser desfeita.

en: Weight
pt: Peso

en: Parent
pt: Superior

en: Settings
pt: Configurações

en: edit
pt: editar

en: General settings
pt: Configurações gerais

en: Save
pt: Salvar

en: Update
pt: Atualizar

en: Sunday
pt: Domingo

en: Monday
pt: Segunda-feira

en: Tuesday
pt: Terça-feira

en: Wednesday
pt: Quarta-feira

en: Thursday
pt: Quinta-feira

en: Friday
pt: Sexta-feira

en: Saturday
pt: Sábado

en: Path
pt: Caminho

en: Notes
pt: Notas

en: Updated
pt: Atualizado

en: Updates
pt: Atualizações

en: Last month
pt: Último mês

en: Assigned
pt: Atribuído

en: Advanced search
pt: Busca avançada

en: Assigned to
pt: Atribuído para

en: Reported by
pt: Reportado por

en: Mail
pt: E-mail

en: User
pt: Usuário

en: Options
pt: Opções

en: Create
pt: Criar

en: Active
pt: Ativo

en: Never
pt: Nunca

en: Last update
pt: Última atualização

en: State
pt: Estado

en: security
pt: segurança

en: General
pt: Geral

en: Color
pt: Cor

en: Add new comment
pt: Comentar

en: Users
pt: Usuários

en: Ascending
pt: Crescente

en: Descending
pt: Decrescente

en: Optional
pt: Opcional

en: Notifications
pt: Notificações

en: Protocol
pt: Protocolo

en: 1 new | @count new
pt[0]: 1 novo
pt[1]: @count novos

en: Port
pt: Porta

en: Change
pt: Mudar

en: ‹ previous
pt: ‹ anterior

en: next ›
pt: próximo ›

en: Period
pt: Ponto

en: None.
pt: Nada.

en: Server name
pt: Nome do servidor

en: open
pt: aberto

en: Add project
pt: Adicionar projeto

en: revert
pt: reverter

en: Charts
pt: Gráficos

en: Client
pt: Cliente

en: From address
pt: Endereço do remetente

en: Edit plan
pt: Editar plano

en: Save plan
pt: Salvar plano

en: Plan
pt: Plano

en: Aggregate
pt: Agregar

en: Opened
pt: Aberto

en: Mailbox
pt: Caixa de email

en: Containing any of the words
pt: Contendo qualquer uma dessas palavras

en: Containing the phrase
pt: Com a frase

en: Containing none of the words
pt: Sem nenhuma dessas palavras

en: Not assigned
pt: Não é atribuído

en: Role(s)
pt: Papéis

en: clone
pt: clonar

en: User %username does not exist.
pt: O usuário %username não existe.

en: This week
pt: Esta semana

en: This month
pt: Este mês

en: export
pt: exportar

en: Default sort order
pt: Ordenação padrão

en: Last week
pt: Semana passada

en: Clients
pt: Setores

en: Comment: added %subject.
pt: Comentário %subject enviado.

en: Alerts
pt: Alertas

en: Client name
pt: Nome do cliente

en: Inbound email
pt: E-mail de entrada

en: fetch
pt: trazer

en: integrated
pt: integrado

en: not integrated
pt: não integrado

en: using default
pt: usando padrão

en: Tickets will only be displayed for enabled clients.
pt: Tickets só serão exibidos para clientes habilitados.

en: Check this box if you would like to fully integrate this client with an email server.  This will allow users to create and update tickets by email, but it requires a more complex configuration as you need to create a unique mailbox for each integrated client.  If you do not check this box, email notifications will still be mailed out as tickets are created and updated, but replies to these tickets will be ignored.
pt: Marque essa caixa se você quiser integrar completamente esse setor a um servidor de email. Isso permitirá aos usuários criar e atualizar tickets através de email, mas para isso será necessária uma configuração mais complexa, você precisará criar caixas de emails separadas para cada setor integrado. Se você não marcar essa caixa, as notificações de criação e atualização de tickets ainda serão enviadas por email, mas as respostas para esses tickets serão ignorados.

en: Inbound email integration requires that your version of PHP was !compiled.
pt: A integração de email requer que a sua versão do PHP seja !compiled.

en: compiled with the IMAP extension
pt: compilado com a extensão IMAP

en: Hostname or IP address.
pt: Hostname ou endereço IP.

en: The hostname or IP address of the mail server where your client's dedicated email address is hosted.  For example, client %foo may receive email at %email, and so the server name may be %hostname.  The server name may also be an IP address, such as %ip.
pt: O hostname ou o endereço IP  do servidor de email onde os endereços de emails dedicados dos seus setores estão hospedados. Por exemplo, setor %foo pode receber email através de %email, e o nome do servidor pode ser %hostname. O nome do servidor também pode ser um endereço de IP, como %ip.

en: Server username
pt: Nome de usuário do servidor

en: Server password
pt: Senha do servidor

en: Note: this is not a password you request from your client.  This is a password you configure on your mail server for managing support tickets for a client.
pt: Nota: esta senha não deve ser pedida do seu cliente. Esta é a senha que você configura na conta do seu servidor de email, para que o support gerencie os tickets para o cliente.

en: The mailbox path on your mail server.  You generally do not need to modify this setting.
pt: O caminho da caixa de email no seu servidor de email. Geralmente não é necessário você modificar essa configuração.

en: Select the protocol used to obtain messages from your mail server.
pt: Selecione o protocolo usado para obter as mesagens do seu servidor de email.

en: Optional extra flags
pt: Flags extras opcionais

en: The %pop3, %imap and %ssl flags will be automatically set for you depending on your configuration above.  Additional flags can be manually specified here.  If you are having trouble downloading messages, you may need to change these extra flags as !defined.  These flags are ignored when using the %local protocol.
pt: As flags %pop3, %imap e %ssl  serão setadas automaticamente dependendo das suas configurações acima. Flags adicionais podem ser especificadas manualmente aqui. Se você estiver tendo problemas para fazer o download das mensagens, talvez você tenha que alterar algumas das flags extras !defined. Essas flags são ignoradas quando você utiliza o protocolo %local.

en: defined here
pt: definido aqui

en: local file
pt: arquivo local

en: Valid email domains
pt: Domínios de emails válidos

en: Auto-subscribe
pt: Inscrição automática

en: Enter one or more comma-seperated usernames to auto-subscribe to !client issues.  These users will receive email notifications for all new tickets and ticket updates for this client.
pt: Informe um ou mais nomes de usuários, separados por vírgula, para auto-inscrição para as questões de !client . Estes usuários receberão notificações de email para todos os novos tickets e atualizações de tickets para esse setor.

en: Notes are only displayed on this page when editing clients.  They are optional and are provided for administrative purposes.
pt: Notas são mostradas apenas na página de edição de setores. Elas são opcionais e são disponibilizadas apenas para fins administrativos.

en: Client %client deleted.
pt: Setor %client apagado.

en: Client %client updated.
pt: Setor %client atualizado.

en: Download mail via cron
pt: Download de emails via cron

en: Globally allowed domains
pt: Domínios permitidos globalmente

en: Default mail from address
pt: Endereço padrão de remetente

en: Remove tickets from content search results
pt: Remover tickets dos resultados de pesquisas de conteúdo

en: Override theme search form
pt: Sobreescrever o tema do formulário de pesquisa

en: Override block search form
pt: Sobrescrever o bloco do formulário de busca

en: always
pt: sempre

en: You must enter a valid email address or leave the default mail from address field blank.
pt: Você precisa digitar um endereço de email válido ou deixar o campo do remetente padrão em branco.

en: Invalid domain: %domain
pt: Domínio inválido: %domain

en: @username's assigned tickets
pt: Chamados atribuídos a @username

en: @username's latest tickets
pt: Últimos tickets de @username

en: assign permissions
pt: atribuindo permissões

en: define roles
pt: definir papéis

en: %email has been unsubscribed from ticket %ticket.
pt: %email foi desinscrito do ticket %ticket.

en: Invalid key, failed to unsubscribe %email.
pt: Chave inválida, falha ao desinscrever o email %email.

en: %email has been unsubscribed from all tickets.
pt: %email foi desinscrito de todos os tickets.

en: View recent tickets
pt: Ver tickets recentes

en: Read @username's latest tickets.
pt: Ler os últimos tickets de @username

en: Create new ticket
pt: Criar novo ticket

en: You must select a client
pt: Você deve selecionar um setor

en: You must specify a valid user.
pt: Você deve especificar um usuário válido

en: You must specify a user that has permission to view this ticket.
pt: Você precisa especificar um usuário que tenha permissão para ver este ticket.

en: unassigned
pt: não atribuído

en: The text of this ticket was manually suppressed.  You must view the ticket online to see it.
pt: O texto desse ticket foi suprimido manualmente. Você precisa ver o ticket online para ver a atualização.

en: The text of this ticket update was manually suppressed.  You must view the ticket online to see the update.
pt: O texto dessa atualização de ticket foi suprimido manualmente. Você precisa ver o ticket online para ver a atualização.

en: You can reply to this email or visit the following URL to update this ticket
pt: Você pode responder esse email ou visitar a seguinte url para atualizar o ticket

en: You can visit the following URL to update this ticket
pt: Você pode visitar a seguinte URL para atualizar esse ticket

en: Search specific client(s)
pt: Buscar setor(es) específico(s)

en: Search specific state(s)
pt: Procurar estado(s) específico(s)

en: Search specific priorities
pt: Buscar prioridades específicas

en: not assigned
pt: não atribuído

en: Receive email notifications when this ticket is updated.
pt: Receba notificações por email quando o ticket for atualizado.

en: Suppress notification
pt: Suprimir notificação

en: Client does not exist or is not enabled.
pt: Setor não existe ou não está ativado.

en: Client not integrated with email, unable to fetch mail for !client.
pt: Setor não integrado com email, não é possível baixar email para !client.

en: Fetching mail for !client...
pt: Baixando email para !client...

en: Mail file "%connect" does not exist.
pt: Arquivo de correio "%connect" não existe.

en: Mail file "%connect" is not readable.
pt: Arquivo de correio "%connect" ilegível

en: Mail file "%connect" is not writable.
pt: Arquivo de correio "%connect" não pode ser escrito.

en: Failed to download messages for %client, connection to mail server failed.
pt: Falha ao baixar mensagens para %client, a conexão com o servidor de email falhou.

en: Mail server connection failure: connect(!connect), username(!username), password(!password)
pt: A conexão com o servidor de email falhou: connect(!connect), username(!username), password(!password)

en: Downloaded !count
pt: Baixado(s) !count

en: User !username automatically created.
pt: Usuário !username criado automaticamente.

en: Email update from !from denied for ticket "!title", subject "!subject."
pt: Atualização de email de !from negada para o ticket "!title", assunto "!subject."

en: 1 message | @count messages
pt[0]: 1 mensagem
pt[1]: @count mensagens

en: My tickets
pt: Meus Tickets

en: Fetch mail
pt: Baixar emails

en: The client's email username.  If a client receives email at %email, the server username is often simply %user.  The support module uses this username to log into the mail server to download messages.
pt: O nome de usuário do email do cliente. Se o cliente recebe email através de %email, o nome de usuário do servidor pode ser simplesmente %user. O módulo support vai usar esse nome de usuário para logar no servidor de email para fazer o download das mensagens.

en: The client's email password.  The support module uses this password to log into the mail server to download messages. %notice
pt: A senha do email do setor. O módulo support usa essa senha para logar no servidor de email para fazer o download das mesagens. %notice

en: The email address support should use when sending notification emails.  This must be the same client-specific email address users will send messages to when creating and updating tickets via email.  This will often be comprised of your server username and your server name, such as %email.
pt: O endereço de email que o support deve usar para enviar as notificações via email. Este deve ser o mesmo endereço especifico de cliente a ser usado nas mensagens enviadas quando criamos e atualizamos os ticketes atraves de e-mail. Normalmente é composto do nome de usuário do servidor e do nome do seu servidor, como %email.

en: You have entered an unsupported character.  The following characters can not be used in the client name: &*(),<>?[]
pt: Você digitou um caractere não suportado. Os seguintes caracteres não podem ser usados no nome do setor:  &*(),<>?[]

en: User %username does not have permission to access %client tickets.
pt: O usuário %username não tem permissão para acessar do setor %client.

en: When checked, support will try to download client emails each time cron is run.  You may want to disable this if you are not integrating support with email, or if you only wish to download mail manually or via the !path.  If automating the download of mail through the support fetch mail path, be sure to !assign permissions to the necessary role(s).
pt: Quando marcada, o support tentará fazer o download dos emails dos clientes cada vez que o cron for executado. Você pode querer desabilitar isso caso não esteja usando a integração de emails, ou se você quizer baixar os emails apenas manualmente via !path. Se automatizar o download de emails através do caminho buscar emails, certifique-se de !assign para regras  quando necessário.

en: support fetch mail path
pt: Caminho dos email baixados

en: assign "download mail via support/fetch"
pt: atribuir "download de email via support/baixar"

en: When checked, support will remove tickets from content search results, and tickets can only be searched in their own search tab.  This is necessary to enforce proper access control, only letting a user's search return tickets that they have access to.
pt: Quando marcada, o supporte removerá os tickets dos resultados de pesquisas de conteúdo, e os tickets só poderam ser pesquisados a partir de sua própria guia de pesquisa. Isso é necessário para um bom controle de acessos, permitindo que os usuários possam pesquisar apenas os tickets que tenham acesso.

en: When checked, support will override the theme search box so that it searches tickets.  When not checked, the theme search box will work normally.
pt: Quando marcada, o support sobreescreverá o tema da caixa de pesquisa para pesquisas de tickets. Desmarcada, o tema da caixa de pesquisa trabalhará normalmente.

en: When checked, support will override the default search block so that it searches tickets.  When not checked, the block search form will work normally.
pt: Quando marcada, o support sobreescreverá o padrão do bloco de pesquisa para pesquisa de tickets. Desmarcada o formulário do bloco de pesquisa trabalhará normalmente.

en: Check this box to display links from a user's profile page to create new and view their existing support tickets.
pt: Marque essa caixa para mostrar links para página de perfis de usuários, para criação e visualização dos seus tickets existentes.

en: Ticket views are sorted by clicking on the title of any given column.  This option allows you to set a secondary sort column.  For example, you can sort tickets by priority, and configure the secondary sort field here to sort all tickets of the same priority by node id. For best performance, do not set a secondary sort column.
pt: A visualização dos tickets é organizada clicando  no título de alguma coluna. Essa opção permite que seja definida uma segunda coluna de ordenação (ordenação secundária). Por exemplo, você pode ordenar os tickets por prioridade, e configurar uma segunda ordenação para todos os tickets com o mesmo campo node id. Para um melhor desempenho, não defina organização secundária.

en: Support ticket
pt: Tickets de suporte

en: A <em>support ticket</em>.
pt: Um <em>ticket de suporte</em>.

en: Each support ticket must be assigned to one client.  Support can be configured so one client can't view another client's tickets.
pt: Cada ticket de suporte deve ser atribuído a um setor. O Support pode ser configurado para que um setor não possa ver tickets de outros setores.

en: Global settings for the support module.
pt: Configurações globais para o módulo support.

en: Support tickets
pt: Tickets de suporte

en: support
pt: suporte

en: Failed to save attachment %file, file_save_data() returned error.
pt: Falha ao salvar o anexo %file, file_save_data()retornou um erro.

en: administer support
pt: administrar suporte

en: Support ticketing system
pt: Sistema de suporte por ticket

en: manage fields
pt: gerenciar campos

en: Generate report
pt: Gerar relatório

en: Auto-assign
pt: Auto-atribuir

en: general support settings
pt: definições gerais de suporte

en: auto-assign
pt: auto atribuir

en: Auto-complete limit
pt: Limite do auto-completar

en: creator
pt: criador

en: nobody
pt: ninguém

en: Move ticket
pt: Mover ticket

en: Successfully moved support ticket.
pt: Ticket de suporte movido com sucesso.

en: Attachments:
pt: Anexos:

en: Post new support ticket
pt: Criar novo ticket

en: Tickets opened by !user
pt: Tickets abertos por !user

en: Open tickets
pt: Tickets abertos

en: Open tickets per state
pt: Abrir tickets por estado

en: Open tickets by !user per priority
pt: Tickets abertos por !user por prioridade

en: Open tickets per priority
pt: Abrir tickets por prioridade

en: Open tickets by !user per client
pt: Tickets abertos por !user por cliente

en: Open tickets per client
pt: Tickets abertos por cliente

en: Tickets assigned to !user
pt: Tickets atribuídos para !user

en: Assigned open tickets
pt: Tickets abertos atribuídos

en: Tickets created in !date
pt: Tickets criados em !date

en: Tickets updated by !user in !date
pt: Tickets atualizados por !user em !date

en: Tickets updated in !date
pt: Tickets atualizados em !date

en: Tickets closed by !user in !date
pt: Tickets fechados por !user em !date

en: Tickets closed in !date
pt: Tickets fechados em !date

en: Support charts
pt: Gráficos de Suporte

en: Charting for the helpdesk and support ticketing system.
pt: Gráficos para o help desk e sistema de suporte via ticket.

en: Update ticket
pt: Atualizar chamado

en: Prevent user creating or updating ticket from unsubscribing
pt: Previne que um usuário crie ou atualize um ticket sem assinatura

en: Check this box to prevent assigned users from unsubscribing from notifications.
pt: Marque esta caixa para previnir que os usuários atribuídos cancelem as notificações.

en: references
pt: referências

en: manage display
pt: gerenciar exibição

en: Next week
pt: Próxima semana

en: Mail text settings
pt: Configurações do texto de email

en: Not scheduled
pt: Não agendado

en: Next month
pt: Próximo mês

en: 1 hr | @count hrs
pt[0]: 1 h
pt[1]: @count h

en: To all users
pt: Para todos os usuários

en: Sent notification to %email.
pt: Notificação enviada para %email.

en: Ticket properties
pt: Propriedades do chamado

en: No tickets available.
pt: Nenhum ticket disponível.

en: edit multiple tickets
pt: editar múltiplos tickets

en: Client(s)
pt: Cliente(s)

en: Create support plans
pt: Criar planos de suporte

en: Query tagged for node access but there is no nid. Add foreign keys to node.nid in schema to fix.
pt: Pesquisa marcada para controle de acesso de node, mas não há um nid. Para corrigir, adicione chaves estrangeiras a node.nid no esquema.

en: Your node listing query is using @fallback as a base table in a query tagged for node access. This might not be secure and might not even work. Specify foreign keys in your schema to node.nid
pt: Sua consulta de listagem de nodes está usando @fallback como tabela base em uma consulta marcada para acesso a node. Isto pode não ser seguro e pode não funcionar. Especifique chaves estrangeiras em seu esquema para node.nid

en: most recent: !time, "!title"
pt: mais recente: !time, "!title"

en: selected clients
pt: clientes selecionados

en: all clients
pt: todos os clientes

en: User ticket overview
pt: Visão geral do ticket do usuário

en: Support client overview
pt: Visão geral do Suporte ao Cliente

en: Overview settings
pt: Configurações de visão geral

en: All clients
pt: Todos os clientes

en: There are currently no projects defined.
pt: Não há no momento projeto algum definido.

en: -- all projects --
pt: -- todos os projetos --

en: Client %client created.
pt: Cliente %client criado.

en: Administer support
pt: Administrar suporte

en: Create tickets
pt: Criar tickets

en: Create support tickets.
pt: Criar tickets de suporte.

en: Edit any ticket
pt: Editar qualquer ticket

en: Edit multiple tickets
pt: Editar múltiplos tickets

en: add client
pt: adicionar cliente

en: You must !create a client before you can generate reports.
pt: Você deve !create um setor antes de poder gerar relatórios.

en: -- All clients --
pt: -- Todos os clientes --

en: New ticket
pt: Novo ticket

en: -- no project --
pt: -- nenhum projeto --
