Support Ticketing System (7.x-1.0-beta3) - en to uk translation catalogue (209 entries)

en: Home
uk: Головна

en: Body
uk: Вміст

en: enabled
uk: увімкнено

en: delete
uk: видалити

en: Status
uk: Стан

en: Delete
uk: Видалити

en: Operations
uk: Операції

en: Totals
uk: Підсумки

en: content
uk: матеріал

en: Type
uk: Тип

en: List
uk: Список

en: Subject
uk: Тема

en: closed
uk: закрите

en: disabled
uk: вимкнено

en: Cancel
uk: Скасувати

en: Subscribe
uk: Підписатися

en: Enable
uk: Увімкнути

en: Disabled
uk: Вимкнено

en: Enabled
uk: Увімкнено

en: Comments
uk: Коментарі

en: Priority
uk: Пріоритет

en: unknown
uk: невідомо

en: Support
uk: Підтримка

en: Projects
uk: Проекти

en: Project
uk: Проект

en: view
uk: переглянути

en: Overview
uk: Огляд

en: all
uk: все

en: Edit
uk: Редагувати

en: Search
uk: Пошук

en: None
uk: Немає

en: This action cannot be undone.
uk: Цю дію буде неможливо відмінити.

en: Weight
uk: Вага

en: Parent
uk: Батько

en: Settings
uk: Налаштування

en: edit
uk: редагувати

en: General settings
uk: Загальні налаштування

en: Node ID
uk: ID матеріалу

en: Save
uk: Зберегти

en: Update
uk: Оновити

en: Sunday
uk: неділя

en: Monday
uk: понеділок

en: Tuesday
uk: вівторок

en: Wednesday
uk: середа

en: Thursday
uk: четвер

en: Friday
uk: п'ятниця

en: Saturday
uk: субота

en: Path
uk: Шлях

en: Notes
uk: Примітки

en: Updated
uk: Оновлено

en: Updates
uk: Оновлення

en: Last month
uk: Останній місяць

en: Total
uk: Всього

en: Assigned
uk: Призначено

en: Advanced search
uk: Розширений пошук

en: Assigned to
uk: Призначено

en: Reported by
uk: Повідомлене:

en: Mail
uk: Пошта

en: User
uk: Користувач

en: Options
uk: Опції

en: Create
uk: Створити

en: Active
uk: Активно

en: Never
uk: Ніколи

en: Normal
uk: Звичайне

en: Last update
uk: Останнє оновлення

en: Id
uk: Ідентифікатор

en: State
uk: Стан

en: security
uk: безпека

en: General
uk: Загальне

en: Color
uk: Колір

en: Add new comment
uk: Коментувати

en: Users
uk: Користувачі

en: Ascending
uk: Зростання

en: Descending
uk: Спадання

en: Optional
uk: Необов'язкове

en: Notifications
uk: Сповіщення

en: Protocol
uk: Протокол

en: 1 new | @count new
uk[0]: @count новий
uk[1]: @count нових
uk[2]: @count нових

en: Port
uk: Порт

en: Change
uk: Змінити

en: ‹ previous
uk: ‹ попередня

en: next ›
uk: наступна ›

en: Period
uk: Крапка

en: None.
uk: Ні.

en: Server name
uk: Назва сервера

en: open
uk: відкрито

en: Add project
uk: Додати проект

en: revert
uk: відновити

en: Charts
uk: Діаграми

en: Client
uk: Клієнт

en: Global
uk: Глобальне

en: From address
uk: Адреса відправника

en: Plan
uk: План

en: Detail
uk: Подробиці

en: Aggregate
uk: Збирати

en: Opened
uk: Відкрито

en: Mailbox
uk: Скринька

en: Containing any of the words
uk: Містить одне із слів

en: Containing the phrase
uk: Містить фразу

en: Containing none of the words
uk: Не містить жодного із слів

en: Subscribed
uk: Підписано

en: Role(s)
uk: Роль(ролі)

en: Update filter
uk: Обновити фільтр

en: clone
uk: клонувати

en: User %username does not exist.
uk: Користувач %username не існує.

en: Ticket
uk: Квиток

en: Tickets
uk: Квитки

en: This week
uk: На цьому тижні

en: This month
uk: Цей місяць

en: export
uk: експорт

en: Default sort order
uk: Базове сортування

en: Last week
uk: Останній тиждень

en: Clients
uk: Клієнти

en: Comment: added %subject.
uk: Коментар: додано %subject.

en: Alerts
uk: Увага!

en: Client name
uk: Ім’я клієнта

en: integrated
uk: інтегроване

en: not integrated
uk: не інтегроване

en: Hostname or IP address.
uk: Ім'я хоста або Ip-Адреса.

en: Server username
uk: Користувацький логін на сервері

en: Server password
uk: Пароль сервера

en: local file
uk: локальний файл

en: Auto-subscribe
uk: Авто-підписка

en: Client %client deleted.
uk: Клієнт %client вилучений.

en: Client %client updated.
uk: Клієнт %client оновлений.

en: always
uk: завжди

en: Invalid domain: %domain
uk: Недійсний домен: %domain

en: assign permissions
uk: призначити дозволи

en: unassigned
uk: не призначено

en: not assigned
uk: не призначене

en: Suppress notification
uk: Заборонити повідомлення

en: Client does not exist or is not enabled.
uk: Клієнт не існує або не включений.

en: Failed to download messages for %client, connection to mail server failed.
uk: Не вдалося завантажити повідомлення для %client, з'єднання з поштовим сервером не вдалося.

en: Mail server connection failure: connect(!connect), username(!username), password(!password)
uk: З'єднання з поштовим сервером не вдалося: з'єднання(!connect), логін(!username), пароль(!password)

en: User !username automatically created.
uk: Користувач !username створений автоматично.

en: Global settings for the support module.
uk: Глобальні настроювання для модуля підтримки.

en: support
uk: підтримка

en: administer support
uk: управляти підтримкою

en: manage fields
uk: керувати полями

en: Generate report
uk: Створити звіт

en: Attachments:
uk: Вкладення:

en: Tickets closed in !date
uk: Закриті запити за !date

en: manage display
uk: керувати відображенням

en: Next week
uk: Наступний тиждень

en: Actual
uk: Поточний

en: Not scheduled
uk: Не заплановано

en: Difference
uk: Різниця

en: Next month
uk: Наступний місяць

en: Used to build the path to this client's tickets.  The path should only be comprised of alphanumeric characters, dashes, and underscores.
uk: Використовується для побудови шляху до запитів цього клієнта. Шлях повинен бути складений з абетково-цифрових символів, дефісів та символів підкреслення.

en: Optionally nest a client under another client.
uk: Необов'язково вкласти клієнта в іншого клієнта.

en: Automatic creation of user
uk: Автоматичне створення користувача

en: You can override the global setting for autocreating users by selecting an option in this list.  If enabled, new user accounts will be automatically created if emails are received from unnknown email addresses.  If disabled, notification emails will be sent when emails are discarded notifying the sender that they have to register to be able to create or update support tickets via email.
uk: Ви можете перевизначити глобальні налаштування автостворення користувачів вибором параметрів в цьому списку. Якщо увімкнено, то нові облікові записи користувачів буду автоматично створюватися, якщо електронні листи отримані з невідомої електронної адреси. Якщо вимкнено, то відправникам відхилених повідомлень будуть відіслані сповіщення з нагадуванням, що вони повинні зареєструватися, перш ніж зможуть створювати або оновлювати запити підтримки через пошту.

en: Auto-assign new tickets to
uk: Автоматично призначати нові запити

en: Secondary sort column
uk: Додатковий стовпчика впорядкування

en: Globally enable support ticket notifications.  Disable this if you don't ever want the support module to send email notifications.  Alternatively, you can globally enable notifications and then disable them on a per-client basis.
uk: Глобально включити сповіщення про запити підтримки. Вимкніть це, якщо хочете, щоб модуль підтримки ніколи не відправляв електронні сповіщення. Інакше можна увімкнути сповіщення глобально, а потім вимикати їх в налаштуваннях клієнтів.

en: To users with "!perm" permissions
uk: Для користувачів з повноваженнями "!perm"

en: To all users
uk: Для всіх користувачів

en: Display support ticket links in profile
uk: Відображати посилання на запити підтримки в профілі

en: Auto-create new users on incoming mail
uk: Автоматично створювати нових користувачів на основі вхідної пошти

en: Sent notification to %email.
uk: Надіслати сповіщення на %email.

en: Ticket properties
uk: Властивості запиту

en: By checking this box you will prevent notification emails from being sent for this ticket update.  It is recommended that you check this box if you are adding sensitive information such as passwords which should not be mailed out in plain text.%admin
uk: Поставивши тут позначку, ви уникнете розсилання електронних сповіщень про оновлення цього запиту. Рекомендується позначити цей пункт у випадку, якщо ви додаєте чутливу інформацію (наприклад, паролі), яка не повинна бути відправлена відкритим текстом.%admin

en: There are no support clients configured/enabled.
uk: Немає налаштованих або увімкнених клієнтів системи підтримки.

en: This text will be added to all selected tickets.
uk: Цей текст буде доданий до всіх обраних запитів.

en: By checking this box you will prevent notification emails from being sent for this update.
uk: Відзначаючи цей пункт, ви уникнете відправку сповіщень для цього оновлення.

en: Please select one or more tickets to perform the update on.
uk: Виберіть один або декілька запитів, по яких потрібно виконати оновлення.

en: No tickets available.
uk: Немає доступних запитів.

en: User !name (!uid) has no email address.
uk: Користувач !name (!uid) не має електронної адреси.

en: edit multiple tickets
uk: редагувати декілька запитів

en: Support charting
uk: Підтримка діаграм

en: Support Mail Commands
uk: Підтримка поштових команд

en: Advanced support ticket editing via emil.
uk: Розширена підтримка редагування запитів через пошту

en: Select the duration of your report.
uk: Оберіть звітний період.

en: Select the type of report to generate.
uk: Оберіть тип звіту для генерування.

en: Planned
uk: Заплановано

en: Worked
uk: Відпрацьовано

en: Support plan
uk: План підтримки

en: Support planning
uk: Планування підтримки

en: Show plan
uk: Показати план

en: Generate support plan reports
uk: Генерувати звіти з планів підтримки

en: Query tagged for node access but there is no nid. Add foreign keys to node.nid in schema to fix.
uk: Запит, пов'язаний з доступом до матеріалу, але там відсутній nid. Щоб виправити це, додайте зовнішні ключі до node.nid в схемі.

en: Your node listing query is using @fallback as a base table in a query tagged for node access. This might not be secure and might not even work. Specify foreign keys in your schema to node.nid
uk: Цей запит списку матеріалів, що використовує @fallback у якості базової таблиці, пов'язаний з доступом до матеріалу. Це може бути небезпечно і навіть непрацездатно. Вкажіть в схемі цієї таблиці зовнішні ключі до node.nid.

en: Default sort column
uk: Усталена колонка впорядкування

en: The default sort order.
uk: Усталене впорядкування.

en: most recent: !time, "!title"
uk: останні: !time, "!title"

en: oldest: !time, "!title"
uk: найдавніші: !time, "!title"

en: Support overview settings
uk: Налаштування огляду підтримки

en: Include selected client(s)
uk: Долучити вибраних клієнтів

en: If no clients are selected, all clients will be included on the overview page.  Otherwise, only the selected clients will be included on the overview page.
uk: Якщо не вибрати жодних клієнтів, на сторінці огляду будуть показані всі. В іншому випадку, на цій сторінці будуть відображатися тільки вибрані клієнти

en: List selected state(s)
uk: Перелічити обрані стани

en: If no states are selected, all states will be broken out on the overview page.  Otherwise, only the selected states will be broken out on the overview page.
uk: Якщо не вибрати жодних станів, на сторінці огляду будуть виділені всі. В іншому випадку, на цій сторінці будуть виділені тільки вибрані стани.

en: Break out selected priorities
uk: Виокремити задані пріоритети

en: Select one or more priorities to display an extra column showing tickets of this priority.  If no priorities are selected, tickets won't be displayed by priority.
uk: Виберіть один або більше пріоритетів, щоб вивести окрему колонку, що показує запити з цим пріоритетом. Якщо ніякі пріоритети не вибрані, запити не будуть відображатися за пріоритетами.

en: Tickets that haven't been updated for more than the specified time will be marked with a "alert1" CSS class.
uk: Запити, що не оновлювалися довше, ніж заданий час будуть відзначені класом CSS "alert1".

en: Tickets that haven't been updated for more than the specified time will be marked with a "alert2" CSS class.
uk: Запити, що не оновлювалися довше, ніж заданий час будуть відзначені класом CSS "alert2".

en: Tickets that haven't been updated for more than the specified time will be marked with a "alert3" CSS class.
uk: Запити, що не оновлювалися довше, ніж заданий час будуть відзначені класом CSS "alert3".

en: Optionally select one or more roles to limit users displayed on user overview pages.
uk: Додатково можна вибрати одну або декілька ролей, щоб задати, кого показувати на сторінці огляду користувачів.

en: Overview settings
uk: Налаштування огляду

en: Overview summary of clients
uk: Зведена інформація по клієнтах

en: Update colors
uk: Оновити кольори

en: There are currently no projects defined.
uk: Наразі не визначено жодного проекту.

en: The project name.  This name may appear on invoices.
uk: Назва проекту.  Ця назва буде з'являтися на рахунках.

en: Plan reports
uk: Звіти за планами

en: Plan report settings
uk: Налаштування звітів за планами

en: Add project management functionality to the support module
uk: Додавання функціональності управління проектами в модуль Підтримка

en: Configure the support ticketing system.
uk: Налаштувати систему запитів підтримки.

en: User overview settings
uk: Налаштування огляду користувачів

en: Configure support plans.
uk: Налаштувати плани підтримки.

en: Configure support projects.
uk: Налаштувати проекти підтримки.
