Support Ticketing System (7.x-1.0-beta4) - en to fr translation catalogue (108 entries)

en: Home
fr: Accueil

en: Body
fr: Corps

en: enabled
fr: activé

en: delete
fr: supprimer

en: Status
fr: État

en: Delete
fr: Supprimer

en: Operations
fr: Actions

en: Totals
fr: Totaux

en: content
fr: contenu

en: List
fr: Lister

en: Subject
fr: Objet

en: closed
fr: fermé

en: disabled
fr: désactivé

en: Cancel
fr: Annuler

en: Subscribe
fr: S'abonner

en: Enable
fr: Activer

en: Disabled
fr: Désactivé

en: Enabled
fr: Activé

en: Comments
fr: Commentaires

en: Priority
fr: Priorité

en: unknown
fr: inconnu

en: Support
fr: Assistance technique

en: Projects
fr: Projets

en: Project
fr: Projet

en: view
fr: voir

en: Overview
fr: Vue d'ensemble

en: all
fr: tout

en: Edit
fr: Modifier

en: Search
fr: Rechercher

en: None
fr: Aucun(e)

en: This action cannot be undone.
fr: Cette action est irréversible.

en: Weight
fr: Poids

en: Settings
fr: Paramètres

en: edit
fr: modifier

en: General settings
fr: Paramètres généraux

en: Node ID
fr: Identifiant (ID) du nœud

en: Save
fr: Enregistrer

en: Update
fr: Mettre à jour

en: Sunday
fr: Dimanche

en: Monday
fr: Lundi

en: Tuesday
fr: Mardi

en: Wednesday
fr: Mercredi

en: Thursday
fr: Jeudi

en: Friday
fr: Vendredi

en: Saturday
fr: Samedi

en: Path
fr: Chemin

en: Updated
fr: Mis à jour

en: Updates
fr: Mises à jour

en: Last month
fr: Mois dernier

en: Assigned
fr: Attribué

en: Advanced search
fr: Recherche avancée

en: Assigned to
fr: Assigné à

en: Reported by
fr: Rapporté par

en: Mail
fr: Courriel

en: User
fr: Utilisateur

en: Create
fr: Créer

en: Active
fr: Actif

en: Never
fr: Jamais

en: Last update
fr: Dernière mise à jour

en: Id
fr: Identifiant (ID)

en: State
fr: État

en: security
fr: sécurité

en: General
fr: Général

en: Color
fr: Couleur

en: Add new comment
fr: Ajouter un commentaire

en: Users
fr: Utilisateurs

en: Ascending
fr: Ascendant

en: Descending
fr: Descendant

en: Optional
fr: Facultatif

en: Protocol
fr: Protocole

en: 1 new | @count new
fr[0]: 1 nouveau
fr[1]: @count nouveaux

en: Change
fr: Modifier

en: ‹ previous
fr: ‹ précédent

en: next ›
fr: suivant ›

en: Period
fr: Point

en: None.
fr: Aucun.

en: Server name
fr: Nom du serveur

en: open
fr: ouvert

en: revert
fr: rétablir

en: Charts
fr: Histogrammes

en: From address
fr: Adresse de l'expéditeur

en: Aggregate
fr: Agréger

en: Containing any of the words
fr: Contenant n'importe lequel des mots

en: Containing the phrase
fr: Contenant l'expression

en: Containing none of the words
fr: Ne contenant aucun des mots

en: Subscribed
fr: Abonné

en: Role(s)
fr: Rôle(s)

en: clone
fr: cloner

en: User %username does not exist.
fr: L'utilisateur %username n'existe pas;

en: This week
fr: Cette semaine

en: This month
fr: Ce mois

en: export
fr: exporter

en: Default sort order
fr: Ordre de tri par défaut

en: Last week
fr: Semaine dernière

en: Comment: added %subject.
fr: Commentaire : %subject ajouté.

en: Auto-subscribe
fr: Souscription automatique

en: not assigned
fr: non assigné

en: Suppress notification
fr: Supprimer la notification

en: My tickets
fr: Mes tickets

en: manage fields
fr: gérer les champs

en: Update ticket
fr: Mise à jour du ticket

en: manage display
fr: gérer l'affichage

en: Next week
fr: Semaine suivante

en: Not scheduled
fr: Non planifié

en: Next month
fr: Mois suivant

en: 1 hr | @count hrs
fr[0]: 1 h
fr[1]: @count h

en: Query tagged for node access but there is no nid. Add foreign keys to node.nid in schema to fix.
fr: Requête étiquetée pour l'accès aux nœuds mais il n'y a pas aucun nid. Ajoutez des clés étrangères à node.nid dans le schéma de base de données pour corriger ceci.

en: Your node listing query is using @fallback as a base table in a query tagged for node access. This might not be secure and might not even work. Specify foreign keys in your schema to node.nid
fr: Votre requête de listage de nœuds utilise @fallback comme table de base dans une requête étiquetée pour l'accès aux nœuds. Ceci peut ne pas être sécurisé et peut même ne pas fonctionner. Spécifiez les clés étrangères dans votre schéma de base de données à node.nid
