Support Ticketing System (7.x-1.0-rc1) - en to hi translation catalogue (85 entries)

en: Home
hi: मुख्य पृष्ठ

en: Body
hi: मुख्य भाग

en: enabled
hi: सक्रिय

en: delete
hi: मिटाएँ

en: Status
hi: अवस्था

en: Delete
hi: मिटायें

en: Operations
hi: कार्यवाही

en: Totals
hi: कुल

en: content
hi: अंतर्वस्तु

en: Type
hi: प्रकार

en: List
hi: सूची

en: Subject
hi: विषय

en: closed
hi: बंद

en: disabled
hi: अक्षम

en: Cancel
hi: रद्द करें

en: Subscribe
hi: सदस्यता लें

en: Enable
hi: सक्रीय करें

en: Disabled
hi: निर्योग्य

en: Enabled
hi: सक्रिय करें

en: Comments
hi: टिप्पणियाँ

en: Priority
hi: प्राथमिकता

en: unknown
hi: अज्ञात

en: Support
hi: समर्थन

en: Projects
hi: परियोजनाओं

en: Project
hi: परियोजना

en: view
hi: देखें

en: Overview
hi: समीक्षा

en: all
hi: सभी

en: Edit
hi: संपादित करें

en: Search
hi: खोज

en: None
hi: कोई नहीं

en: This action cannot be undone.
hi: इस क्रिया को अकार्य नहीं किया जा सकता है यानि फिर से पहले की अवस्था मे जाना सम्भव नहीं है।

en: Weight
hi: मान

en: Parent
hi: मूल जनक

en: Settings
hi: स्थापनायें

en: edit
hi: संपादन करें

en: General settings
hi: सामान्य स्थापनाएँ

en: Node ID
hi: नोड आईडी

en: Save
hi: संरक्षित करें

en: Update
hi: नवीनीकरण

en: Sunday
hi: रविवार

en: Monday
hi: सोमवार

en: Tuesday
hi: मंगलवार

en: Wednesday
hi: बुधवार

en: Thursday
hi: बृहस्पतिवार

en: Friday
hi: शुक्रवार

en: Saturday
hi: शनिवार

en: Path
hi: मार्ग

en: Updated
hi: अद्यतित

en: Last month
hi: पिछले महीने

en: Total
hi: कुल

en: Advanced search
hi: महीन खोज

en: Mail
hi: मेल

en: User
hi: प्रयोक्ता

en: Options
hi: विकल्प

en: Create
hi: बनाएँ

en: Active
hi: सक्रिय

en: Never
hi: कभी नहीं,कदापि नहीं

en: Normal
hi: सामान्य

en: Last update
hi: आखरी बार सुधार

en: State
hi: अवस्था

en: security
hi: सुरक्षा

en: General
hi: सामान्य

en: Color
hi: रंग

en: Add new comment
hi: नई टिप्पणी जोड़ें

en: Users
hi: प्रयोक्ता

en: Ascending
hi: आरोही

en: Descending
hi: अवरोही

en: Optional
hi: वैकल्पिक

en: 1 new | @count new
hi[0]: १ नया
hi[1]: @count नया

en: Port
hi: पोर्ट

en: Change
hi: परिवर्तन

en: ‹ previous
hi: ‹ पिछले

en: next ›
hi: अगला >

en: None.
hi: कोई नहीं

en: open
hi: खुला

en: revert
hi: वापिस लाएँ

en: Containing any of the words
hi: जिनमें यें शब्द शामिल हों

en: Containing the phrase
hi: जिनमें ये अक्षर शामिल हों

en: Containing none of the words
hi: जिनमे ये शब्द ना हो

en: Comment: added %subject.
hi: कमेन्ट : %subject जोड़ा गया ।

en: manage fields
hi: फ़ील्ड्स का प्रबंधन

en: manage display
hi: प्रदर्शन का प्रबंधन

en: Query tagged for node access but there is no nid. Add foreign keys to node.nid in schema to fix.
hi: क्वेरी नोड के उपयोग के लिए टैग की गई, लेकिन वहाँ कोई nid नहीं है. स्कीमा में node.nid ठीक करने के लिए विदेशी कुंजी जोड़ें.

en: Your node listing query is using @fallback as a base table in a query tagged for node access. This might not be secure and might not even work. Specify foreign keys in your schema to node.nid
hi: आपका नोड लिस्टिंग क्वेरी एक नोड के उपयोग के लिए टैग क्वेरी में एक आधार तालिका के रूप में @ fallback का उपयोग कर रहा है. यह सुरक्षित नहीं हो सकता है और शायद काम भी नहीं करे. अपने स्कीमा में विदेशी कुंजी निर्दिष्ट करें node.nid में.
