Support Ticketing System (7.x-1.0-rc2) - en to id translation catalogue (92 entries)

en: Home
id: Beranda

en: Body
id: Isi

en: enabled
id: hidup

en: delete
id: hapus

en: Delete
id: Hapus

en: Operations
id: Operasi-operasi

en: Totals
id: Jumlah

en: content
id: konten

en: Type
id: Jenis

en: List
id: Daftar

en: Subject
id: Judul

en: closed
id: ditutup

en: disabled
id: nonaktifkan

en: Cancel
id: Batal

en: Subscribe
id: Berlangganan

en: Enable
id: Aktifkan

en: Disabled
id: Non Aktif

en: Enabled
id: Aktif

en: Comments
id: Komentar

en: Priority
id: Prioritas

en: Projects
id: Proyek

en: Project
id: Proyek

en: view
id: tampilan

en: Overview
id: Sekilas

en: all
id: semua

en: Edit
id: Sunting

en: Search
id: Pencarian

en: None
id: Tiada

en: This action cannot be undone.
id: Tindakan ini tidak bisa dikembalikan.

en: Weight
id: Bobot

en: Parent
id: Induk

en: Settings
id: Pengaturan

en: General settings
id: Pengaturan umum

en: Node ID
id: ID Node

en: Save
id: Simpan

en: Update
id: Perbarui

en: Sunday
id: Minggu

en: Monday
id: Senin

en: Tuesday
id: Selasa

en: Wednesday
id: Rabu

en: Thursday
id: Kamis

en: Friday
id: Jumat

en: Saturday
id: Sabtu

en: Path
id: Jalur

en: Updated
id: Diperbaharui

en: Last month
id: Bulan lalu

en: Advanced search
id: Pencarian lanjutan

en: Mail
id: Email

en: User
id: Pengguna

en: Options
id: Opsi

en: Create
id: Buat

en: Active
id: Aktif

en: Never
id: Tidak pernah

en: Last update
id: Pembaruan terakhir

en: State
id: Status

en: security
id: keamanan

en: General
id: Umum

en: Color
id: Warna

en: Add new comment
id: Tambah komentar baru

en: Users
id: Pengguna

en: Ascending
id: Menaik

en: Descending
id: Menurun

en: Optional
id: Pilihan

en: Notifications
id: Notifikasi

en: Protocol
id: Protokol

en: 1 new | @count new
id[0]: 1 baru
id[1]: @count baru

en: Change
id: ubah

en: ‹ previous
id: ‹ sebelumnya

en: next ›
id: selanjutnya ›

en: Period
id: Periode

en: None.
id: Tidak ada.

en: Server name
id: Nama server

en: open
id: terbuka

en: revert
id: kembalikan

en: Client
id: Klien

en: Aggregate
id: Pemampatan

en: Containing any of the words
id: Berisi salah satu kata

en: Containing the phrase
id: Berisi frase

en: Containing none of the words
id: Tidak berisi kata

en: clone
id: Klon

en: This week
id: Pekan ini

en: This month
id: Bulan ini

en: Default sort order
id: Dasar pengurutan baku

en: Last week
id: Pekan lalu

en: Clients
id: Klien

en: Comment: added %subject.
id: Komentar: %subject sudah ditambahkan.

en: Alerts
id: Peringatan

en: Machine-readable name
id: Nama terbaca mesin

en: manage fields
id: kelola field

en: manage display
id: kelola tampilan

en: Query tagged for node access but there is no nid. Add foreign keys to node.nid in schema to fix.
id: Queri ditandai untuk mengakses node tetapi tidak ada nid. Tambahkan kunci indeks ke node.id di tabel schema untuk memperbaikinya.

en: Your node listing query is using @fallback as a base table in a query tagged for node access. This might not be secure and might not even work. Specify foreign keys in your schema to node.nid
id: Daftar queri node Anda menggunakan @fallback sebagai tabel dasarnya di sebuah queri penanda untuk akses node. Ini kemungkinan tidak aman dan bisa juga tidak bekerja. Tentukan kunci indeksnya pada tabel skema untuk node.id.
